Projekt Českého olympijského výboru v rámci kampaně Česko sportuje má za cíl rozhýbat školáky, proto v něm nejde o výkony, ale o počet žáků, kteří se ho zúčastní. Zapojilo se do něj 543 škol. Ta ostroměřská patřila k nejaktivnějším ve své kategorii, díky čemuž se zařadila mezi patnáctku škol, na které v průběhu května zavítala Olympijská hlídka.

A tak v pondělí po poledni usedli v tělocvičně za stůl stříbrná olympijská medailistka v biatlonu Veronika Vítková a vedle ní Martin Koukal, bronzový medailista z běžecké štafety na hrách ve Vancouveru.

Nejprve se sportovalo, děti soupeřily s úspěšnými sportovci v člunkovém běhu a pak ve skoku do dálky, dvou ze šesti disciplín Olympijského víceboje. A skok jim šel náramně! Jakub Bílek otřel boty o hadr, rozhoupal se v kolenou a pak uletěl dokonce 252 centimetrů, což byl zatím nejlepší výkon ze všech Olympijských hlídek. Poté se fotil u výsledkové tabule jako opravdový rekordman. „Hodně z disciplín víceboje děláme normálně," vysvětloval Miroslav Špicar.

Nejen proto ho však výsledky jeho žáků nepřekvapovaly. V Základní škole Eduarda Štorcha se hodně věnují atletice. Z nedávných závodů si školáci odvezli šest z devíti medailí. Přitom u školy běhají na škvárové dráze. Jenže na tartanu jim to pak o to víc sviští. „Říkám jim, že jsou jako Martina Sáblíková. Ta taky doma trénovala na prkně," dodal Špicar.

Sportování i kvíz

Po vědomostním kvízu s olympijskou tematikou došlo ještě na „tiskovou konferenci". Děti se ptaly na medaile, na trénink, nejhorší zranění i olympijské závody. „Poslední úsek je krásná a zodpovědná pozice. Myslel jsem na to, abych to nepohnojil," říkal Martin Koukal o vancouverské štafetě.

Padl i dotaz na to, proč olympionici začali sportovat. „Moje teta lyžovala, takže jsem sportovala odmala. Když jsem se postavila na nohy, rovnou mi dali lyže," říkala Vítková. Koukal líčil: „Začal jsem sportovat, protože mě rodiče měli dost. Vzápětí měli dost i mého bratra. Tak nás dali na hokej, abychom si energii vybili tam a nezlobili jsme doma. Asi ve třinácti mě sport začal bavit."

Díky tomu získal třeba titul mistra světa na padesátce volnou technikou. Vítková už má také řadu úspěchů, dětem v Ostroměři ukazovala stříbrnou olympijskou medaili. Kdo ví, třeba i jednou tady vyrostou úspěšní medailisté. Hlavním cílem Olympijského víceboje však je, aby děti pohyb bavil.  Barbora Žehanová

Další snímky Václava Mudry ml. (Český olympijský výbor) najdete v připojené fotogalerii.