"Před pár týdny se na dobrovolnické stránce pomoci Hodonínsku objevila zpráva, že se podařilo sehnat 250 vánočních stromků pro rodiny zasažené tornádem. Tak mě napadlo oslovit místní školky, aby s dětmi vyrobili vánoční ozdoby," vysvětlila ředitelka jičínské odnože ČČK Marcela Harbichová.

close K lidem, které zasáhlo tornádo na Jižní Moravě, putovalo 250 vánočních stromků a plné krabice ozdob ze všech koutů země. info Zdroj: archiv Marcely Harbichové zoom_in K lidem, které zasáhlo tornádo na Jižní Moravě, putovalo 250 vánočních stromků a plné krabice ozdob ze všech koutů země.

Vánoční stromky, které se podařilo sehnat paní Zdráhalové a manželům Hykšovým a dalším lidem ze všech koutů republiky, putovaly k lidem v Pánově a Hruškách, ale také do dětských domovů v Hodoníně nebo ve Strážnici. "Některé školky ke svým výrobkům dětí přidaly i sbírku ozdob společně s rodiči. Na Moravu tak nakonec putovalo šest velkých krabic krásných ozdob s osobními pozdravy," uvedla Harbichová. Do akce se zapojily mateřské školky z Třebnouševsi, Ostružna a Kacákovy Lhoty, Dětský domov v Sedloňově na Rychnovsku, paní učitelka Eva Fejfarová a děti z 2. ZŠ v Jičíně a rodiče s dětmi z Dolního Bousova.

Ozdoby stejně jako stromečky přijely ze všech koutů. Kromě těch jičínských se na Moravu dostaly také ozdoby z Nového Jičína od manželů Perútkových nebo ze Semilska a od mnoha dalších dárců. Stromečky podle informací od Hany Hykšové věnoval pan Janata. Kromě předvánočního darování se řada z nich podílí také na pořádání festivalu Tornádofest Morava, který se uskuteční v červnu 2022, jehož výtěžek poputuje na dobročinné účely. "S Hankou jsme se potkaly už dříve při pomoci na Moravě, kde působila jako koordinátorka stanů a dobrovolníků. Spolu jsme nyní také ve výboru pořadatelů Tornádofestu," doplnila Marcela Harbichová.

Při jedné z nejničivějších živelních katastrof v novodobých českých dějinách přišly letos na konci června o domovy a majetek stovky lidí. V uplynulých měsících proto do postižených vesnic proudily davy dobrovolníků z celého Česka, kteří pomáhali stavět, zastřešovat a opravovat, co se dalo. I na Jičínsku se našla celá řada lidí, kteří buď vyrazili s kladivy přímo na místo, nebo z vlastních zdrojů pořizovali plné krabice potřebného materiálu, potravin a hygienických potřeb.