Obec Dětenice se skládá ze tří historických částí: Dětenice, Osenice, Brodek. Všechny tři části leží na rozhraní tří okresů Jičín, Mladá Boleslav a Nymburk.První písemná zmínka o Dětenicích je z roku 1052 (dochované kroniky), ale vykopávky svědčí o osídlení již v době neolitické. V současné době žije v obci 718 obyvatel, průměrný věk je 39,8.

V Osenicích je nejstarší zástavba také kolem návsi a kolem kostela. Ve zdejší bývalé Národní škole J.B. Foerstra zřídila obec stálou výstavu Foerstrova rodu a letní amfiteátr na zahradě školy, kde probíhá každoročně mezinárodní festival Foerstrovy Osenice.

„Soutěže jsme se zúčastňovali pravidelně od roku 2001 do roku 2008. Pak jsme přerušili kvůli velkým investicím. Nabídnout toho můžeme rozhodně dost. Dokončili jsme velké stavby, máme nový vodovod, kanalizaci, čistírnu odpadních vod a nově i elektrické rozvody v zemi. Prezentovat se budeme i našim kulturním životem, Foerstrovým festivalem, aktivitami občanů. Chtěli bychom získat některé z ocenění, ale vše záleží na komisi. Ta k nám přijede 18. června," sděluje starosta obce Radomír Vališka.