Město Jičín, Svaz bojovníků za svobodu, TJ Sokol a legionáři uspořádali v pondělí vzpomínkovou slavnost konanou u příležitosti státního svátku, Dne osvobození od fašismu. Uskutečnila se na tradičním místě u pomníku na Čeřovce v Jičíně a později u pomníku kpt. Šimka v Popovicích. Promluvil místostarosta Ladislav Brykner a za ČSBS Vilém Janouch.
„Historie je pamět národa, a pokud ji budeme zapomínat, překrucovat nebo dokonce vymazávat některá fakta, vždy na to doplatíme,“ uvedl mimo jiné Janouch. Představitelé města, bojovníků za svobodu a sokolů položili kytice rudých květů k pomníčku padlých rudoarmějců.

Aktivity mimo Jičín

V Nové Pace se konalo pamětní setkání v pondělí dopoledne v Jírových sadech.
V Lázních Bělohrad uctili památku obětí II. světové války položením květin na devíti místech. Také členové kopidlenského zastupitelstva se se starostou vypravili k pomníku padlých na Hilmarově náměstí. U hořické Věže samostatnosti se tradičně uskutečnil vzpomínkový akt již v závěru minulého týdne.
Všude se jednalo o velmi komorní oslavy prakticky bez větší účasti veřejnosti, o mládeži nemluvě.
„Chyba je v nás. Dříve byl svátek spojen s povinnou účastí, nahnaným houfem, tak se není co divit, že dnes se nikdo nikam nehrne. Navíc nebýt tisku, tak se nikdo nedoví, že se někde konají vzpomínky,“ uvedl plukovník v. v. Jaroslav Drozen. „Pojem vlastenectví jako by byl překonán. Těžko soudit, zda je to v době globalizovaného světa dobře nebo špatně,“ dodal Drozen.