Ředitel firmy Otakar Petráček předal záchranářům v hale přípravny, která v roce 2012 vyhořela, dvě termokamery v hodnotě téměř sedm set tisíc korun. Jedna bude k dispozici profesionálním hasičům v Hořicích, druhá v Nové Pace.

Události se v podniku význačného producenta zúčastnili „domácí" hasiči, pozvání přijal také František Mencl, ředitel Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje s Liborem Zikešem, šéfem jičínského odboru.

„Impulzem nám byla dlouhodobá spolupráce s hasičským sborem, která se odvíjí na pravidelné bázi. Hasiči u nás provádějí pravidelné kontroly, nácvik, takže se vidíme poměrně často," vysvětluje k akci ředitel, kterého ke sponzorskému daru motivovalo také to, že speciální kamera dokáže nejen lokalizovat ohnisko požáru, ale slouží k vyhledávání osob v terénu.

Lokalizátor ohně i ztracených duší

„Nákup jsme řešili ve chvíli, kdy se právě na Jičínsku odehrál tento případ. Termokamery hrály v dohledání osoby významnou roli. Takže je to služba veřejnosti. Dnes děkujeme my vám a věřím, že náš dar pro vás bude zajímavým a doufám, že ho budete při své práci nuceni využívat co nejméně," promluvil ředitel firmy k obdarovaným.

Hasičům při setkání poděkoval za jejich zásah v prosinci roku 2012, kdy zkrotili červeného kohouta na jedné z výrobních hal.

„Naše přežití bylo padesát na padesát. Dokázali jsme ale dobře vyřešit pojistnou událost, investovat, takže jsme se posunuli hodně dopředu," bilancuje.
„Jsme určitě rádi, je to veliký pomocník, děkujeme. Využít ji můžeme u každodenních událostí, nejen u požárů, ale také při vyhledávání lidí, zvířat. Měli jsme případ, že jsme pátrali po kočce, která se schovala ve střeše. Kameru jsme si museli půjčit od kolegů," líčí při převzetí daru místní hasič Martin Peřina, jenž jako první s hořickou jednotkou zasahoval před dvěma a půl lety v Miletě.

Jičíňáci už mají zkušenosti

Libor Zikeš připomíná, že hasiči při této události zachránili podniku veliké hodnoty. „Existuje spousta subjektů, s kterými běžně spolupracujeme, navštěvujeme jejich provoz, abychom v případě požáru měli zmapovaný provoz. Firmy nám vracejí spolupráci tím, že nám občas nabídnou zafinancování technických prostředků, které pro nás nejsou běžně dostupné," popisuje Zikeš.

Kamery typu Argus 4 využívají jičínští profesionálové téměř čtyři roky zejména při vyhledávání skrytých ohnisek požáru. Jde o víceúčelové zařízení, které se nechá použít i při pátracích a vyhledávacích pracích.

Kamera má největší využitelnost při dohašování skrytých ohnisek. Díky ní jsou hasiči schopni lokalizovat místo zdroje.Ředitel Otakar Petráček pozval hosty do provozu a představil jim samotnou firmu, která má v současné době tři závody – největší v Hořicích, další v Černém Dole a Dvoře Králové. Zaměstnává celkem 420 pracovníků. Zabývá se produkcí košiloviny, ubrusovin, lůžkovin a kapesníků. Mezi evropskými producenty se ve výrobě košiloviny řadí do první pětky.

O firmě
Miletu vlastní indická firma Alok. Firma disponuje výrobou od bavlněné příze po hotový výrobek, společnost patří mezi největší evropské výrobce kapesníků, košilovin a batistů. V Hořicích zaměstnává zhruba 360 lidí. Profituje, vloni zvýšila obrat z 550 na 700 milionů korun, letos se očekává obrat ve stejné výši.
Výroba směřuje do celého světa, podíl zahraničního exportu z hořické produkce je 98 % (košiloviny), lůžkovina, ubrusovina, kapesníky se podílí na zahraničním exportu padesáti procenty. Základem výroby je nebarvená bavlněná příze.

„Moc nás to baví," přiznává ředitel při prohlídce provozu.

Vcházíme do přípravny, kterou zlikvidoval v roce 2012 nezkrotný živel. Připomeňme si, že ničivý požár zavinila vadná zářivka. Po zahoření v časně ranních hodinách, v sobotu 22. prosince 2012 došlo ke vznícení hořlavého materiálu. Hasiči vyhlásili poplach třetího stupně. Oheň zasáhl výrobní halu textilky o rozměrech zhruba 50 krát 200 m, kde se vyráběly lůžkoviny. Hala i s vybavením, výrobky a materiálem byla zničena, střecha se v důsledku žáru propadla dovnitř objektu . Hmotná škoda byla odhadnuta na 200 milionů korun.

Na místě zasahovalo osmnáct jednotek se 17 cisternami, třemi plošinami a dopravními auty. Záchranných manévrů se zúčastnilo 150 hasičů. Jednalo se o jeden z největších zásahů za poslední dobu.

„Byl to největší požár co se týče škody za patnáct let existence Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje. Našla se stěna, na které se podařilo oheň udržet. Je to také o termokamerách, protože řada podniků má spoustu nejrůznějších kanálů na odtahování zplodin a právě v nich se většinou požáry šíří. Termokamerou můžeme tyto prostory zkontrolovat," doplnil plukovník František Mencl a pokračoval:

„Chtěl bych za hasiče poděkovat, protože peněz není nikdy dost. Je pořád co vylepšovat a my se snažíme, i když technika jde stále kupředu a my musíme být připraveni a poskytnout servis, abyste byli s naší prací spokojeni."