Splnil tak svůj odvážný projekt, kde nejprve od katedrály svatého Štěpána ve Vídni dojel na kole k úpatí Alp, potom přesedlal na horské kolo a nakonec chůzí a horolezeckým výstupem dokončil svoji odvážnou pouť u kříže na vrcholu Grossglockneru vysokého 3789 metrů.

S tímto úspěšně vykonaným bike&hike projektem seznámil v novopackém kině tento odhodlaný sportovec celkem na šesti besedách doplněnými filmem širokou veřejnost a žactvo novopackých škol.

Nejdříve na kole

O víkendu po oba dny zaplnili návštěvníci, jichž bylo dohromady kolem 250, sál novopackého kina, ve kterém je nejprve autor projektu seznámil s podrobnostmi velice náročné a pro normálního smrtelníka až nepochopitelné cesty na vrchol Grossglockneru, hory připomínající svým tvarem velký zvon.
Proto Dan Polman zahájil svoji cestu ve Vídni u katedrály sv. Štěpána, v jehož věži vysoké 136,7 metrů je umístěn největší rakouský zvon o průměru 3,14 metrů a hmotnosti 21 tun. Autor projektu přišel na myšlenku propojit tyto dva symboly – katedrálu se zvonem s horou svým tvarem zvon připomínající.
Tento „výšlap" ovšem nebyl prvním, co dobrodruh uskutečnil. Podobnou vytrvalost a bojovnost dokázal Dan Polman již v roce 2009, kdy odstartoval v Benátkách a skončil za sedmnáct hodin na vrcholu Velkého Benátčana (Grossveniger).

Při přednášce se Dan rovněž zmínil o důsledné přípravě, kdy se zaměřoval nejen na kolo, ale i na chodecké a horolezecké výstupy, včetně výlezů na cvičné horolezecké stěny. Své zkušenosti získával i pohovory s význačnými horolezci, mezi nimiž nechyběl ani legendární světový horolezec Reinold Messner.

Závody jako trénink

Součásti jeho přípravy byly i terénní MTB závody na bajkách, kterých se často úspěšně zúčastňuje.

Beseda s Danielem Polmanem.Zrovna minulý týden zvítězil na Winter okolo Hradce Králové v terénním okruhu 24 km. Dříve se pravidelně účastnil Novopacké čtyřiadvacetihodinovky, kde dlouho držel rekord 700,11 km. Tento záznam překonal později Rudolf Cogan. Danovi se podařil husarský kousek, když na prestižních závodech ve Švýcarsku ujel za 24 hod. 880 km a mezi cyklisty z celého světa skončil jako nejlepší Čech na třetím místě. S ujetými kilometry ustavil nový český rekord ve čtyřiadvacetihodinovce. Že nelenil ani mezi svojí páteční a sobotní přednáškou, dokázal Dan v sobotu dopoledne, když vyhrál spolu se svým družstvem náročný novopacký závod tříčlenných družstev I-S-E Country, dříve nazývaný Zimní král. Závodníci při něm absolvují rychlobruslení, kolo a běh na lyžích nebo běh.

„Mám rád Alpy, protože zde může být člověk se vším hned hotový a nemusí nějak dlouho čekat na pěkné počasí, jak tomu je třeba na Mont Everestu," svěřil se v úvodu svého povídání Dan Polman. Pokračoval: „Stanovil jsem si rovnici 1+1=2 a začal jsem kombinovat dva různé sporty, cyklistiku a pěší turistiku. Kolo je výborné pro rychlé adrenalinové návraty. Pěší chůze je pomalejší, ale dostaneme se s ní tam, kam již na kole nejde jet, i když existují borci, kteří projedou i skoro nemožná místa. Udělal jsem si důležitý poznatek z minulých podobných cest, a sice, že bych se měl obklopit zkušenými lidmi, kteří by mně tento můj cíl pomohli splnit. První z nich je Petr Novák zvaný Ňumen. Výborný horolezec a kameraman, který nás se svoji kamerou již doprovázel na Velkého Benátčana, což je druhá nejvyšší hora Vysokých Taur. Druhým nepostradatelným členem našeho tříčlenného týmu je můj brácha. Ten umí řídit téměř všechny dopravní prostředky a také je umí opravit. Jet za cyklistou přes noc není jednoduchá záležitost."

Promítání

Ve svém výkladu, který následně byl dokumentován filmem, návštěvníci s úžasem zjišťovali, že se vůbec nejedná o sobotní vycházku, ale velmi náročnou cestu na kole, vystřídanou bajkem a dokončenou horolezeckým umem. Celkové zážitky z přednášky a filmu dokumentoval i značný potlesk, jak v průběhu, tak při zakončení.

Po zhlédnutí filmu, který dokládal vysokou odbornost kameramana, vylosoval Dan Polman deset vstupenek, jejichž majitelé si přišli vyzvednout různé ceny, mezi nimi i předplatné časopisu Lidé & Hory.

„Návštěvnost diváků mě překvapila. Nečekal jsem, že v sobotu bude ještě vyšší než v pátek. Tak velký počet návštěvníků mě až zaskočil," sdělil spokojený Dan Polman. Celkem tedy přednášku za pátek a sobotu vidělo zhruba okolo 250 diváků. Výklad s filmem připravil Dan Polman i pro školy. Nejvyšší účast mělo gymnázium, kdy přišlo asi 250 studentů. Zbývající školy – Střední škola gastronomie a služeb s oběma základními školami zajistily dohromady zhruba stejný počet 250 návštěvníků. Takže celkem šesti přednášek se zúčastnilo kolem 500 mladých posluchačů a 250 dospělých zájemců.

„Byl jsem velice spokojen ze značné účasti mladých, protože pro ně jsem připravil jinou, a asi i více motivační, verzi přednášky," řekl Dan Polman. Mladé publikum je totiž nejlepším testem atraktivnosti výkladu. Dle klidu v sále, kladení otázek a zájmu o vlastní besedu, lze říci, že posluchače přednáška s besedou i film značně zaujaly. Na závěr připravil autor pro žáky i studenty malou vědomostní soutěž o ceny, kdy mladí překvapili, jaké detaily z reálií, které v přednášce zazněly, si dokázali zapamatovat. „Celkem jsem absolvoval čtyři přednášky pro školy a dvě večerní pro dospělé. Tak velké číslo návštěvníků mě až zaskočilo a stejný pocit měl i pan David Horáček – nový a, zdá se také, velmi schopný provozovatel kina. Slušného skóre dosáhla i charitativní sbírka, na kterou jsem ze vstupenky dospělého odevzdal 20 Kč a ze vstupenky žáka 5 Kč. Z prodaných vstupenek celkový výnos činil celkem 6565 Kč, které předám organizaci Sportem proti bariérám."

„Beseda s Danem byla super, poutavá, zajímavá i vtipná. Věřím, že pro někoho mohla být zároveň i inspirací k plánování svých projektů o překonávání sebe sama," nechala se slyšet pracovnice odboru školství a kultury MÚ v Nové Pace Šárka Haklová. Podobná slova byla slyšet i od velmi spokojených účastníků odcházejících s naplněnými dojmy z večerní přednášky.    Míla Pour