„Jsou pacienti, kteří na bílé plomby nebudou mít peníze. Mluví se o tom, že se bude hradit 40 nebo 80 procent ceny, ale dnes je těžké odhadovat, co se z toho vyklube. Slyšela jsem i o možnosti, že by se hradily méně kvalitní fotokompozitní výplně, které by byly levnější variantou bílé plomby. Jsem však proti tomu, protože časem se budou muset převrtávat. To jsou zase vyhozené peníze a čas zubařů. Zatím se o všem jen polemizuje a hledají se další možnosti řešení,“ zamýšlí se jičínská stomatoložka Jiřina Bláhová.

Lékaři se obávají, že po zpoplatnění výplní by část lidí k zubaři nechodila, anebo by si poškozený zub nechala vytrhnout.

Policie, ilustrační foto
Zátah v Lázních Bělohrad: 5 opilých řidičů během čtyř hodin a za bílého dne

„Je pravda, že někteří pacienti nechtějí investovat a raději si nechají zub vytáhnout než ošetřit. V mé klientele jich moc není, ale občas se někdo najde. Myslím si, že každý zub by se měl zachovat. Není nad vlastní chrup,“ konstatuje Jiřina Bláhová.

O možnostech náhrady za amalgámové plomby se diskutovalo i na víkendovém sněmu stomatologů ve Špindlerově Mlýně. Podle prezidenta České stomatologické komory Romana Šmuclera by měl být plně hrazený amalgám lidem nahrazen jinou plně hrazenou výplní. Setkání se zúčastnila i předsedkyně Oblastní stomatologické komory Jičín Martina Janáková, která ordinuje v Hořicích.

Réva z vinohradu v Radimi se poprvé ocitla v lahvích.
Vinaři z Jičínska přistavili kamion a za pár hodin naplnili tisíce lahví

„Nechceme pacienty nechat bez plně hrazené výplně. Rádi bychom v tom dosáhli dohody s ministerstvem. Je to náš postoj a myšlenka, za kterou se chceme prát, ale vzhledem k tomu, že jde o změnu zákona, poslední slovo bude mít někdo jiný. Ministerstvo si představuje, že by jakákoli výplň byla částečně hrazená a dospělí pacienti by si vždy nějakou částkou dopláceli. Tímto směrem se my nechceme vydávat, není to podle nás vhodná varianta,“ říká šéfka jičínské komory.

Jedinou plně hrazenou plombou je v Česku amalgámová. Bílé fotokompozity totiž dospělým pojišťovny plně hradí jen u předních zubů včetně špičáků. U jiných za ně musí zaplatit i kolem 2000 korun. Od roku 2027 ale bude moci zubař v Česku použít amalgám jen pokud to bude pro pacienta zdravotně nezbytné.

Slavnostní odhalení pamětní desky doprovodily historické přednášky a kulturní program.
Ve Zlaté Olešnici si připomněli zdejšího hrdinu RAF Miloslava Štěpánka

Ve většině evropských států začne, kvůli ochraně životního prostředí, nařízení o zákazu používání rtuti v lékařství a průmyslu platit už příští rok. „Asi polovina členských zemí používání zubního amalgámu vyřadila či snížila pod procento. Alternativy jsou účinné, dostupné a cenově přijatelné," podotkl výkonný ředitel Evropské sítě pro environmentální medicínu Florian Schulz.

Česko, Slovinsko a Bulharsko vyjednaly dvouletý odklad, na čemž se počátkem února shodli zástupci Evropského parlamentu, Rady Evropské unie a Evropské komise. „Výjimku Česká republika vyjednala do doby, než se podaří zajistit hrazení jiných zubních výplní z veřejného zdravotního pojištění,” upřesnila odbornice na toxické látky organizace Arnika Karolína Brabcová.

Zubní lékař. Ilustrační snímek
Dojíždět k zubaři z Jičínska až do Prahy? To máte ještě štěstí

Podle mnohých zubařů pacienti zatím nemají povědomí o tom, co se chystá.

„Hodně se hovoří o tom, že amalgám bude zakázaný, ale to je asi tak všechno. Myslím si, že spousta lidí to ještě nezaznamenala,“ uvedla Martina Janáková.

„Je to zatím předčasné a kromě jiného bude záležet na tom, jak se k tomu postaví politici,“ doplnila Jiřina Bláhová.

Lidé v kraji nyní vnímají jako největší problém nedostatek zubařů. Mnoho stomatologů je v důchodovém věku a postupně s praxí končí, ale náhrada se zejména na venkově těžko hledá. Týká se to i recepční Kateřiny Bednářové, kterou její pojišťovna odkázala na zubaře v Praze a Liberci, kteří pacienty nabírají. Vadí jí také to, že mnoho stomatologů nemá smlouvu s pojišťovnou a lidé musejí péči plně hradit: „Nejsem proti tomu, aby si člověk připlatil, ale nesmí ho to zruinovat. Většina lidí je v dnešní době nucená šetřit a může to vést k tomu, že prostě k zubaři chodit nebudou a bude to ještě horší. Za amalgám by měla být náhrada, která bude dostupná pro všechny.“

Mohlo by vás tajké zajímat: Vinaři z Jičínska přistavili kamion a za pár hodin naplnili tisíce lahví

Zdroj: Stanislav Ďoubal