První zastávka našeho výletu byla návštěva města Nový Bor – brána Lužických hor, město skla, zeleně a zahrad. Status města přidělila Novému Boru 26. února 1757 Marie Terezie na žádost hraběte Kinského. Že je Nový Bor městem sklářským, dokládá firma Crystalex a sklárna s muzeem firmy Ajeto. Velmi zajímavá ukázka našich sklářů. Na můj dotaz, kdo je majitelem této fy, k mému překvapení Bořek Šípek.

Další naší zastávkou byl skalní hrad Sloup – nejznámější a nejkrásnější skalní hrad stojí na mohutném suku na kraji obce Sloup v Čechách. Vznikl asi kolem 13. století, roku 1639 jej vypálili Švédové, roku 1670 byl upraven na poustevnu. Zajímavý labyrint skalních místností je přístupný v turistické sezóně.
Poté následovala návštěva další sklárny Ajeto v Lindavě. Majitele této sklárny jsme nezjistili, poté jsme zde navštívili Sklářskou krčmu.

Po dobrém obědě a občerstvení jsme navštívili rozlehlý barokní zámek v Zákupech, sloužící ve 2. polovině 19. století jako letní sídlo odstoupivšího rakouského císaře a posledního korunovaného českého krále Ferdinanda Dobrotivého, a dnes je tak jedinečnou ukázkou habsburské rezidence na území našeho státu. Raritou mezi zařízením zámku je zachovaný osobní výtah z roku 1870 vyrobený firmou Ringhoffer. V zámeckém příkopu je chován medvěd brtník. V těsné blízkosti zámku se nachází francouzská zahrada a anglický park.

Na závěr našeho výletu jsme navštívili tradičně cukrárnu Ivany Jablonské a německého partnera Heinricha Schwarzkopa u krásného jezera ve Stráži pod Ralskem. Čtenáři, div se, nabízejí 140 druhů zmrzlin – např. pivní, makovou, čabajkovou atd.

Toto je v kostce ukázka našeho výletu. Již nyní se těšíme na další akce v příštím roce.    za svaz tělesně postižených Jičín Alois Dejl