Exponáty

Eliška vytvořila nádhernou kompozici Život na Nilu, s kterou v roce 2011 vyhrála soutěž Gastro Hradec Králové. Letos si opět na tomto klání sáhla pro zlatou, a to s kompozicí Walt Disney.

„Když přišla nabídka k účasti na olympiádě, neodmítli jsme a přihlásili obě kreace," říká zástupce ředitele Petr Jaroš. Ten měl za úkol bez újmy přepravit exponáty za hranice.

„Obě kompozice prošly změnami a po čtrnácti dnech náročných úprav byly připraveny k transportu. Největší nervy jsem měla z toho, jak je dovezeme," přiznává autorka sladkostí, zhotovených z cukrářské modelovací a čokoládové hmoty. Každý exponát vážil sám o sobě zhruba třicet kilo a soutěžil v kategorii D II – umělecký exponát. Zahraniční konkurence byla silná a výtvory šedesáti cukrářů unikátní.

„Už je vůbec úspěchem se na olympiádu probojovat, natož vyhrát. Vyhlašování bylo zdlouhavé. Najednou jsem zaslechla své zkomolené příjmení. Čekala jsem diplom a slyším gold medal! Nevěřila jsem tomu," svěřuje se sympatická slečna.

„Přemýšlela jsem, za co mám vlastně tu zlatou medaili? Najednou se opět ozvalo mé jméno. Vyskočila jsem na pódium, abych přebrala další zlatou. Bylo to nečekané."

První zpráva o úspěchu směřovala k mistrové Jaroslavě Havlové. „Bez ní bych se do těchto kreací vůbec nepouštěla," přiznává Eliška, která už jako malé dítě ráda malovala nebo vytvářela postavičky z modelíny. Protože neměla vztah k učení, rozhodla se pro cukrařinu se zaměřením na tvůrčí práci. „Jsem škole nesmírně vděčná, že jsem dostala příležitost k prezentaci," tvrdí „zlatá" cukrářka.

„Je to úspěch cukrářského cechu, ocenění úrovně vzdělávání i práce v našem učňovském středisku," konstatuje ředitel Milan Pospíšil.