Čekal jsem, že přivezeme dvě medaile, ale že budou čtyři? To bylo skvělé," hodnotí reprezentaci svého týmu na světové soutěži Culinary World Cup Luxembourg 2014 ředitel Střední školy gastronomie a služeb Nová Paka Petr Jaroš. Čtyři cukrářské exponáty získaly na prestižním světovém poháru kuchařů a cukrářů dvě zlaté a dvě bronzové medaile. Češi opět potvrdili známé pořekadlo o zlatých českých ručičkách.

Před čtyřmi lety se v Lucembursku představili pačtí „sladcí" umělci poprvé, za exponáty Zahrada přivezli bronzovou medaili a za Český rok na vsi medaili stříbrnou.
Letos se v konkurenci čtyřiceti soutěžících z Maďarska, Velké Británie, Ruska, Korei, Taiwanu, Srí Lanky a dalších představili v kategorii D2 – cukrářská artistika.
Když porota při závěrečném hodnocení pozvala na pódium Elišku Nýdrlovou, trošku se ji podlomila kolena. „Když hlásili jako první Elišku, utíkal jsem k jevišti fotit. A najednou šly na vyhodnocení jedna za druhou. To byla bomba," přiznává nečekaný úspěch spokojený ředitel, který bere účast na soutěži jako další motivaci pro práci děvčat.

Síla generace zlatá

Žákyně a studentka, která v současné době zastává částečně i post odborné mistrové, Eliška Nýdrlová vytvořila z modelovací hmoty lva s malým lvíčetem. Dílo nese název Síla generace a je ověnčeno zlatou medailí. „Když jsem viděla ostatní práce, vůbec jsem nevěřila, že bych mohla zabodovat. Měla jsem smíšené pocity, konkurence byla obrovská, soutěž byla na vysoké úrovni. Nakonec jsem byla zaskočena, překvapilo mě to," přiznává pragmatická Eliška, která by prý ale zpětně vylepšila na svém díle milion věcí. Druhou „zlatou" cukrářkou je učitelka odborného výcviku Jitka Mašková, která porotu oslnila obrazy Alfonse Muchy. „Inspiroval mě malíř Mucha svým secesním stylem. Vznikalo to těžce, obrázky byly složité. Podkladem je modelovací hmota. Obrázky jsou trojrozměrné a byla to moje první práce s potravinářskými barvami. Z ocenění jsem měla radost, stejně jako můj manžel. Bylo to úžasné, zlato jsem nečekala," je pyšná na své skvostné dílo nadějná výtvarnice.

Specifická byla i kolekce secesních šperků z dílny učnic Adriany Velíkové a Karolíny Medkové, oceněná bronzem. Netradiční prací z chlebového těsta byl Myslivcův rok Markéty Šustové, zachycující českou krajinu v době honiteb. I tato poslední práce proslavila Novou Paku a vybojovala ve světové konkurenci bronzovou medailí. Autorky převzaly nejen medaili, ale také diplomy a ozdobný hrneček.