"Vloni nás fyzicky nebo online navštívilo 179 tisíc návštěvníků. Dostáváme se pomalu na předcovidová čísla a jsem tomu ráda. Ale v lecčem jsme nemohli navázat na činnost před covidem, musíme vymýšlet nové způsoby práce, zejména děti se musíme snažit přilákat jinak, než jsme byli zvyklí," popsala činnost jičínské Knihovny Václava Čtvrtka v prvním pocovidovém roce ředitelka Jana Benešová. Čísla podle její kolegyně Heleny Vejvarové rostou na okresní úrovni, výpůjčky knih podle ní stouply i ve srovnání s rokem 2019.

I ředitelka Knihovny města Hradec Králové Barbora Čižinská sdělila, že sice v krajském městě vzrostl počet návštěvníků, ti si ale půjčují méně dokumentů. "Za rok 2022 jsme napočítali 13 623 registrovaných čtenářů, kteří si uskutečnili 538 000 výpůjček, z toho 5 700 e-knih. Počet návštěvníků půjčoven se zvyšuje, ale půjčují si méně dokumentů než dříve. Nejvýraznější pokles je naučné literatury pro dospělé čtenáře a časopisů, v dětských odděleních je menší zájem o časopisy," doplnila Čižinská.

Četba knih. Ilustrační snímek
ANKETA: Proč je dobré číst knížky i dnes? Spisovatelé prozrazují sedm důvodů

Pozitivní trend naopak pozoruje knihovna v Trutnově. Za první čtvrtletí letošního roku zaznamenali o 100 registrovaných čtenářů víc než za stejné období vloni. Přestože se v počtu výpůjček za poslední rok stále nedostali na čísla před covidem, za první tři měsíce 2023 mají asi o 10 tisíc výpůjček víc než vloni. "Počet výpůjček na jednoho návštěvníka se již blíží třem dokumentům a počet výpůjček na jednoho registrovaného čtenáře je 15 dokumentů. Velmi se zvýšil počet výpůjček elektronických knih. V průměru jich čtenáři vypůjčí již více než 100 za jeden měsíc," dodala ředitelka trutnovské knihovny Jaroslava Maršíková.

Čtenáři se vrací také do Městské knihovny v Náchodě, kde se také zvýšil počet výpůjček. "V roce 2022 přibylo o 220 čtenářů oproti předchozímu roku. Fyzická návštěvnost půjčoven a studovny dosáhla počtu 46 480 návštěvníků a návštěvnic, což je o 8 493 více než v roce 2021 Čtenáři si v roce 2022 vypůjčili 93 037 dokumentů, což je o 9 984 více než v roce předchozím. Samozřejmě je znát, že už knihovna nebyla uzavřena. Stále jsme se ale nevrátili v počtu čtenářů a výpůjček do doby předcovidové," uvedla ředitelka Blanka Nešetřilová.

Ve srovnání s předchozími lety je zatím opatrná vedoucí Knihovny Karla Poláčka v Rychnově nad Kněžnou Naďa Kaločová. I tam ale zatím zaznamenali vzrůstající trend. "Celkem v roce 2022 navštívilo knihovnu 33 711 návštěvníků. Výpůjček bylo za rok 2022 celkem 70 160. Podle dat, která máme k dispozici je tendence spíše vzrůstající. Na nedostatek čtenářů jak dospělých, tak i dětských si stěžovat nemůžeme," řekla Kaločová.

Předseda Sdružení knihoven ČR a ředitel Městské knihovny v Praze Tomáš Řehák
Vědecké instituce i místa setkávání. Stát na knihovnách šetřit nemá, říká Řehák

Co se týče nejpůjčovanějších knih napříč krajem, mezi dospělými momentálně vede Bílá voda od Kateřiny Tučkové, Šikmý kostel Karin Lednické a dále pak knížky od Patrika Hartla nebo Aleny Mornštajnové. Děti už mnoho let nejvíce táhnou Deníky malého poseroutky, Babička drsňačka a tituly s tématikou počítačové hry Minecraft. Úspěch mají také životopisy, vzpomínkové tituly a knihy rozhovorů se známými osobnostmi, Maršíková navíc zmiňuje na Trutnovsku populární naučné knihy s regionální tématikou.

Knihovny ale zdaleka nenabízejí pouze regály s knihami, čím dál více se stávají také prostorem setkávání a pořádání kulturních a vzdělávacích setkání. Kromě křtů a autorských čtení jsou čím dál častější také koncerty, přednášky, besedy. "Za velmi povedenou akci považujeme v lednu uskutečněnou zábavnou talkshow Iva Šmoldase a PhDr. Marie Formáčkové, kterou jsme uspořádali ve spolupráci s Muzeem Podkrkonoší či povídání o hudbě s panem Janem Rejžkem nebo přednášku pana Bartoše Horské boudy v Krkonoších," vyjmenovala Maršíková.

V Hradci kromě nesčetných akcí v uplynulém roce také před nedávnem otevřeli brány veřejnosti u příležitosti 10. výročí v nových prostorách. "Knihovna města Hradce Králové vstoupila ve čtvrtek 23. března do nové etapy - do dalšího desetiletí v novém sídle ve Vertexu. Den otevřených dveří se velice vydařil. Dopoledne zaplnily sál děti s divadelním představení, odpoledne pak beseda Aleny Mornštajnové a v podvečer talk show Zbigniewa Czendlika. Po celý den proudily všemi odděleními knihovny davy návštěvníků," doplnila knihovnice Soňa Neubauerová.

Havířovská knihovna zavedla novou službu. Kromě toto, že můžete vrátit knížku do biblioboxu, tak si můžete objednanou knihu vyzvednout v knihoboxu.
Půjčovny deštníků i 3D tisk. Knihovny rozšiřují služby

Zatímco v krajském městě se slaví v relativně nových prostorách, jinde právě v tom tkví problém. Nedostatek místa pro pořádání akcí řeší knihovna v Trutnově, Knihovnu Václava Čtvrtka zase letos čeká velké stěhování do provizorních prostor. "V letních měsících se knihovna celá včetně skladu vystěhuje a od 1. září bychom chtěli zahájit provoz v provizorních prostorech v bývalém 'Tančáku'. Zároveň rozšíříme i naši činnost v pobočce na novém městě v Bunkru. Tam nastěhujeme také naše sklady. Před stěhováním plánujeme oslovit čtenáře a poprosit je o pomoc tím, že si vypůjčí co nejvíce knih a po prázdninách je vrátí do nových prostor," řekla ředitelka Benešová.

Jičínská knihovna vloni na podzim spustila také nový VerbisBox, díky kterému si čtenáři mohou pro vypůjčenou knihu přijít i po otevírací době. Podle Benešové se těší velké oblibě lidí a většinou bývá zaplněný ze tři čtvrtin.

Samoobslužné výpujční zařízení, bezkontaktní půjčování i vracení knih do biblioboxů nabízí také hradecká knihovna, kromě toho nabízí také takzvanou lekotéku, neboli půjčování speciálních didaktických pomůcek, vydala kontrastní leporelo pro nejmenší a otevřela venku obří šachovnici. V říjnu také oslavila rok provozu 3D kreativní dílna, ve které se kromě pravidelných pondělků uskutečnil také letní kurz 3D tisku a modelování.

Bibliobox už zavedla také rychnovská knihovna, náchodská knihovna k tomu všemu nabízí také rozvoz knih a provozuje knihobudku v areálu koupaliště a krytého bazénu.