Sezóna v Prachovských skalách se v loňském roce obešla bez pádů horolezců, ztracených turistů a vážných úrazů. Zaznamenala však mimořádný atak na přírodu. „Lidé se v přírodní rezervaci pohybovali mimo vyznačené trasy, zaznamenali jsme zvýšené množství odpadků i přesto, že se kampaní Nejsem prase snažíme působit na příchozí, aby si odpadky odnášeli sebou,“ popisuje jen část prohřešků dobrovolný strážce zdejší přírodní rezervace Miloš Zeman.

Útok na přírodu přinesl další negativní jevy, především porušování zákazu vjezdu a parkování motorových vozidel, zvláště dosti neomalené způsoby jízdy cyklistů po rezervaci, vodění kol po schodech, rozmáhající se jízdy elektrokol, koloběžek a čtyřkolek do míst, kam nepatří.

„Přes počáteční slušné chování přibývalo arogance a hrubosti od majitelů těchto dopravních prostředků, ke kterým se přidalo i několik majitelů létajících dronů, kteří přes zákaz používají techniku v přírodní rezervaci,“ jmenuje strážce další prohřešky neukázněných turistů.

Ve Špindlerově Mlýně u dolní stanice lanovky na Medvědín bylo v sobotu hodně lidí.
I přes uzavření jsou skiareály a hory plné turistů. Potřebu konají v lese

Stěžuje si, že situaci na jaře navíc zkomplikovalo nedomyšlené nařízení vlády. „Výzva, jeďte do přírody, ale nesmíte tam nikde zastavit a parkovat, chodit a potkávat se, byla ušita horkou jehlou a bez promyšlení,“ konstatuje Zeman.

Přispěla jen k tomu, že auta a další motorová vozidla parkovala na nepřehledných místech, blokovala lesní cesty, vjezdy. Docházelo k hromadnému soustředění lidí na jednom místě u vchodů, turisté chodili mimo určené trasy, devastovali lesní porost, nerespektovali zákaz jízdy po lesích a v zakázaných zónách. Zkrátka se projevila celková nekázeň lidí, navštěvujících zdejší jedinečnou přírodní krajinu.

Přesto se podařilo díky spolupráci strážní služby přírodní rezervace s policií situaci zvládnout a řešit i problematické parkování. Vysoká návštěvnost pokračovala i v podzimním období až do konce roku, a to především o víkendech.

Miloš Zeman odhaduje, že do chráněné lokality během loňského roku zavítalo o třetinu více turistů než v předchozím roce.V Prachovských skalách prováděli kontrolní činnost policejní hlídky z Jičína a Sobotky. I když nadporučík Aleš Filip uznává, že kvůli covidovým opatřením k tomu měli vloni opravdu málo prostoru.

Popis fotky:  Martin Červíček - Krajští zastupitelé zvolili 2. listopadu 2020 na ustavujícím zasedání Královéhradeckého kraje v Hradci Králové nové vedení kraje. Hejtmanem se stal senátor a bývalý policejní prezident Martin Červíček z ODS (na snímku upros
Hejtman hradeckého kraje vyzývá studenty k pomoci v nemocnicích

„Sám za sebe mohu říci, že společnost je neukázněná, lidé si ničeho neváží. Vítězí trend nic nedodržovat, všechno zlehčovat,“ poukazuje policista.