Už v době demolice areálu bývalých kasáren, kterou přežily pouze dvě menší budovy, radnice počítala s tím, že v oblasti bude obytná zóna. Koncept ateliéru Cuboid architekti počítal jak s rodinným, tak hromadným bydlením.

„Studie bude sloužit jako podklad pro rozhodování o stavebních záměrech budoucích investorů. Letos bude ještě dopracována podrobná projektová dokumentace pro infrastrukturu a také katalog rodinných a bytových domů, který bude sloužit pro orientaci investorů, jaké typy domů lze v dané lokalitě postavit," uvedla mluvčí radnice Magdaléna Doležalová. Na zhotovení zmiňované projektové dokumentace radnice brzy vypíše samostatné výběrové řízení.

Projekt umožní městu uvažovat nad položením inženýrských sítí a výstavbou chodníků a komunikací.

Regulace

Katalog domů, což je úkol, který ateliér Cuboid architekti Jičínu ještě dluží, leč dodá ho v nadcházejících měsících, podle vyjádření radnice nebude přísně restriktivní. Nepůjde o seznam konkrétních domů, z nichž si investoři a obyvatelé vyberou, ale o obecná, byť závazná vodítka. Katalog například bude definovat počet pater v daném úseku, řešení garáží, objem zastavené plochy, typ střechy a podobně. Představitelé města tímto omezením svobody chce zabránit jevu „každý pes jiná ves". V minulosti někteří jičínští zastupitelé poukazovali na značnou nestejnorodost domů v takzvaných Allanových sadech.

„V daném území budou platit regulativy, aby zástavba plynule navazovala na současnou zástavbu na Čeřovce a na linii lipové aleje. Katalog bude ale ještě dopracován spolu s podrobnou projektovou dokumentací a zveřejněn bude nejspíše v druhé polovině roku 2015," uvedla Magdaléna Doležalová.

Ostatně také proto se předloni rada pod vedení starosty Jiřího Lišky rozhodla vyhlásit architektonicko urbanistickou soutěž. Tehdy tvrdila, že lipová alej je součástí historického jádra města, které by nijak neřízenou výstavbou bylo narušeno.

Kdy se plochu po kasárnách vlastně podaří zcela zaplnit, není jisté. Nepochybně jde však řádově o desítky let.