Létání s Čmelákem nad krajinou má ale také stinné stránky. „Kvůli nízkému letu na nás hodně lidí posílá udání, zejména chalupáři. A to žlutých Čmeláků létá v České republice už jen několik,“ povzdychl si Šlemr.
Vedle pravidelných postřiků a aplikací práškových hnojiv, kdy se Jiří Šlemr s letounem Z 37 Čmelák pohybuje od dvou do deseti metrů nad krajinou, už čtvrtým rokem vypouští z pod trupu stroje do přírody i larvy vosiček. Ty po vylíhnutí likvidují zavíječe kukuřičného.
Larvy se míchají s dětskou krupicí a aplikují za pomocí speciálního aplikátoru, jehož náplň vystačí na hodinu letu a sto hektarů. Do vzduchu putují ve výšce dvou až pěti metrů nad lány kukuřice.
„Prostě unikum, dříve jsem o letecké bioochraně ani nikdy neslyšel,“ říká Jaromír Šimek, který aplikaci živého materiálu zachytil svým fotoaparátem.
Právě v těchto dnech totiž probíhá letecká ochrana lánů s kukuřicí. Nejde tedy o žádný chemický postřik, ale o biologickou ochranu pomocí parazitické vosičky Trichogramma. Ta klade vajíčka do vajíček škůdce a tím dochází k redukci líhnutí housenek zavíječe a omezení napadení kukuřice. Signalizace termínu a letecká aplikace je součástí dodávky od moravské firmy.
S letounem Z 37 Čmelák z letiště Vokšice zajišťuje smluvní pilot Jiří Šlemr letecké práce pro zemědělství nejenom v okrese Jičín, ale i na Hradecku, ve Vrchlabí, Hrádku nad Nisou, na Mělnicku a zalétává i do Říčan u Prahy.
Se škůdci naposledy bojoval v Alžíru, kde pomocí insekticidů (postřik proti škůdcům) likvidoval v roce 2004 sarančata.
„Dneska už podmínky pro likvidaci insekticidy a pesticidy jsou tak přísné, že koncem února musíme žádat o plánovanou aplikaci odbory životního prostředí, hygieniky a týden před aplikací žádáme o svolení znovu. Pro časovou náročnost se od práškování ze vzduchu více méně upouští,“ upozornil pilot na přísná pravidla. Zemědělci se tak na „anděly z nebes“ obracejí mnohdy až ve chvílích, kdy jim teče do bot.
„Po každé sezóně vyhodnocujeme napadení. Vloni jsme provedli pokus na lokalitě Meclov v okrese Domažlice, kde jsme srovnávali ošetřené a neošetřené plochy. Na rostlinách jsme zjistili účinnost osmasedmdesát procent,“ hodnotí aplikaci larev Martin Teplý z firmy, která se zabývá biologickou ochranou rostlin.
Na Jičínsku tak biologický ničí škůdce například farmáři v Radimi a Mlázovicích. „Jsme s výsledky spokojeni, zásah je finančně dostupný a především je šetrný k přírodě,“ konstatuje prokurista radimské společnosti Martin Glos.
Jiří Šlemr sbíral první letecké zkušenosti na větroni, kvalifikaci na motorové létání získal po roce 1989. Učarovala mu malá letadla. „Let je náročnější, letadlo musíte například pilotovat mezi vysokými remízky a vysokým vedením. Člověk musí brát v potaz více vlivů, musí být stále ve střehu,“ říká Šlemr.