„Slibujeme si od tohoto kroku kvalitní vodu a nižší náklady na její výměnu," zdůvodňuje obměnu zařízení starosta Jan Malý.

Záměr na doplnění technologie úpraven vody v Aquacentru o středotlaké UV lampy předložil ředitel Sportovních zařízení města Jičína Jaroslava Hazdra. Instalovány mají být celkem tři lampy, a to pro velký a malý bazén a whirpooly. Mají přinést snížení hladiny vázaného chlóru tak, aby systém úpravy naplňoval podmínky vyhlášky Ministerstva zdravotnictví.

Při využití současné technologií REDO, či desinfekcí plynným chlórem dochází k neekonomickým nadstandartním doplňováním pitné vody do bazénu (naředění vody). Tato voda se musí ještě dále upravovat – probíhá její ohřev a nákladné chemické ošetření. Proto byl hledán jiný způsob úpravy vody, který by stávající náklady snížil.

„Před šesti lety, kdy jsme systém Redo zakoupili, byl jedním z nejlepších, v té době nebyly UV lampy na současné úrovni. Nakonec se lampy vyvinuly na velice vysokou úroveň a Redo nyní od instalace své technologie do velkých bazénů upustilo," říká místostarosta Petr Hamáček.

Novinka se osvědčila

„S tímto systémem je určitá nespokojenost, častěji se musí měnit voda v bazénu a doplňovat, aby hladina vázaného chloru dosahovala potřebných parametrů. Byla vyzkoušena vzorková UV lampa, zapůjčená jedním z potenciálních dodavatelů. Jak nám potvrdil inženýr Hazdra, po pěti měsících provozu se zařízení osvědčilo a naplnilo i předpoklady úspory vody, energie a chemických prostředků. Po několika schůzkách jsme dospěli k závěru, že UV lampy zakoupíme do všech třech bazénů s tím, že cenu uhradíme ve splátkách, to znamená tři roky formou nájemného a čtvrtým rokem bychom doplatili zbytek kupní ceny. Záleží ovšem na nabídkách," uvedl k výměně systému starosta města Jan Malý.

Radnice nyní vypíše výběrové řízení na dodavatele UV lamp, předpokládaná cena jednoho zařízení je zhruba půl milionu korun. Sloužit by mělo minimálně deset let.

Měsíční splátky na nákup zařízení budou hrazeny z provozních nákladů a pokryjí je úspory z instalace nového zařízení. Předpokládaná kalkulovaná návratnost činí asi čtyři roky.