Veterinární správa proto vyhlásila ochranné tříkilometrové pásmo a desetikilometrové pásmo zvýšeného dozoru. Pro občany to znamená povinnost sledovat zdravotní stav domácí drůbeže, nepřesouvat ji ani produkty chovu a nepořádat výstavy. Vdesetikilometrové zóně se nachází přibližně 350 tisíc kusů drůbeže. Nadále zůstávají vplatnosti opatření přijatá Bezpečnostní radou Pardubického kraje, která zahrnují mimo jiné uzávěru přístupové komunikace zHrušové do Tisové a uzávěru farmy. Zde chovaná drůbež je postupně likvidována, prostory jsou dezinfikovány a dekontaminovány.
Ve čtvrtek ve 20.30 hodinbylyvyklizeny tři haly od nakažených krůt a krocanů. Ve večerních hodinách bylo také rozhodnuto, že zdůvodu nedostatku pytlů a kontejnerů bude vyklizena poslední hala během zítřejšího dopoledne.
Hasiči spolu svojáky ještě během čtvrtečního večera vydezinfikují jednu či dvě prázdné haly. Jak už jsme informovali, dezinfekce musí být na podestýlce „aktivní“ minimálně 24 hodin, to znamená, že teprve po 24 hodinách může být podestýlka vynesena zfarmy. Toto bude dodrženo i u zbylých hal, které se budou dezinfikovat během pátečního dne.
Kvůli výskytu patogenního viru H5N1 ptačí chřipky vkrůtí farmě budou veterináři, společně se zástupci obce obcházet během zítřejšího dne drobné chovatele, kteří mají doma drůbež. Povolaní pracovníci jim budou likvidovat drůbež, která právě kvůli nebezpečnému viru musí být usmrcena. Kurníky budou poté řádně vydezinfikovány.
"Zástupci obce i veterináři budou chodit od stavení ke stavení a drůbež usmrcovat. Pak se vloží do pytle a na valníku odveze do areálu farmy, kde bude uskladněna ve speciálních kontejnerech," doplnil plk. Mgr.Aleš Černohorský, náměstek krajského ředitele pro IZS a operační řízení HZS Pardubického kraje, který celý den situaci na místě vTisové sledoval.
close zoom_in
„Ujišťuji občany, že bezprostřední nebezpečí ohrožení jejich zdraví nebo životů nehrozí. Je však důležité všímat si domácí drůbeže i volně žijících ptáků a při objevení většího počtu uhynulých ptáků kontaktovat veterinární správu,“ řekl vicehejtman Pardubického kraje a místopředseda bezpečnostní rady kraje Roman Línek. „Při dodržení základníchochranných pravidel je pravděpodobnost nakažení lidí minimální. Je třeba se vyvarovat všech zbytečných kontaktů spodezřelými zvířaty, uhynulými kusy, ale i sjejich trusem či peřím.“
Vicehejtman a místopředseda bezpečnostní rady Roman Línek navštívil 21. června 2007 farmu vTisové, aby se ujistil o plnění opatření vsouvislosti svýskytem ptačí chřipky vchovu krůt. Tato opatření přijala ve středu večer bezpečnostní rada kraje jako reakci na potvrzení viru tohoto onemocnění.
„Po prohlídce areálu jsem se ujistil, že na případu pracují odborníci, kteří vědí jak konat a že přijatá opatření jsou funkční. Na místě je 156. záchranný prapor zOlomouce, který postavil dekontaminační linku a přibližně ve 13 hod. pak spolu shasiči a pracovníky farmy zahájili likvidaci postižené drůbeže a poté začne dezinfekce celého areálu,“ informoval po návratu zTisové Roman Línek. Ten byl také vtelefonickém kontaktu sministrem zemědělství Petrem Gandalovičem, který přislíbil pomoc při případném zapojení centrálních orgánů. „V krátké době by také pan ministr měl farmu navštívit osobně,“ dodal Línek, který o situaci jednal také spředsedou ZOD Zálší (provozovatel farmy) Františkem Bartošem a starostou obce Tisová Vojtěchem Eliášem.
close zoom_in
„Ohnisko nákazy je uzavřeno, stejně jako přístupová komunikace třetí třídy. Na uzávěry dohlíží Policie ČR. Věřím, že se nikdo ve své touze po senzaci, či snad dokonce zpouhé nerozvážnosti nepokusí tato omezení ve svém vlastním zájmu porušit,“ řekl Línek.
Kproblematice bude znovu jednat Bezpečnostní rada Pardubického kraje, a to vsobotu 23. června 2007 v16:00 hod. Jednání, které se uskuteční vsídle Pardubického kraje na Komenského nám. vPardubicích, možná navštíví i ministr zemědělství Petr Gandalovič.

Hasiči likvidovali uhynulá zvířata v Litomyšli a Lanškrouně

Podle Petra Šatrána ze státní veterinární správy to znamená, že chovy drůbeže budou postupně vpásmu vyšetřeny na ptačí chřipku a u každého zvířete odebrány vzorky. "Dohlížet se bude zejména na ochranu krmiva, aby bylo uvnitř budovy nebo minimálně pod stříškou," uvedl Petr Šatrán. To samé platí i pro drobnochovatele. "Ptačí chřipka je vysoce patogenní pro ptactvo. Přenos na člověka je velice ojedinělý," dodává Petr Šatrán. Určitě je zapotřebí se vyvarovat všech zbytečných kontaktů spodezřelými zvířaty, uhynulými kusy, ale i sjejich trusem či peřím.
close zoom_in close zoom_in
Během dnešního dne byli hasiči přivoláni do Osíku u Litomyšle, kde byla na rybníku uhynulá kachna. Hasiči uhynulé zvíře odebrali do boxu a předali veterinární správě. Stejný postup následoval i u zásahu uhynulých tří kusů ptáků (dvou kosů a vrabce) vLanškrouně.
Kolem 14 hodiny začali hasiči spolu svojáky a pracovníky farmy slikvidací nakažené drůbeže. Poté bude celý areál dezinfikován. Dezinfekce musí být na podestýlce „aktivní“ minimálně 24 hodin, to znamená, že teprve po 24 hodinách může být podestýlka vynesena zfarmy.
Obecné zásady ochrany před nákazou – zdroj Státní veterinární správa
  • chránit se kontaktu s uhynulými ptáky, nedotýkat se ptačích výkalů
  • poučit děti, aby se nedotýkaly nalezených nemocných nebo mrtvých ptáků a nehrály si s drůbeží
  • nezpracovávat nemocnou drůbež
  • dbát o osobní hygienu (umývání rukou, přezouvání, převlékání po kontaktu s drůbeží)
  • informovat o nálezu většího počtu uhynulých ptáků veterinární správu
  • ochrana domácích miláčků - psů, koček apod. – zabránit jim v kontaktu suhynulými nebo nemocnými ptáky
Zdravě uvažující čistotný člověk by se rizika onemocnění ptačí chřipkou neměl obávat. Vžádném případě by člověk neměl na mrtvého ptáka sahat. Dospělí musí dohlédnout na své děti, aby se nedotýkaly mrtvých ptáků nebo jejich trusu.
Sledujte aktuální informace na stránkách Státní veterinární správy ČR www.svscr.cz aMinisterstva zemědělství ČR www.mze.cz.
Podrobná příručka – operační manuál kptačí chřipce a nezbytné pokyny pro občany ichovatele naleznete na odkazu http://www.svscr.cz/index.php?art=1519.