Hanka byla vždycky šikovná, rodiče se v ní viděli. Vystudovala medicínu a pobývala na několika zahraničních stážích, což nebylo levné. Její bratr Olda se vyučil a truhlaří v dílně rodinného domku. Stará se o rodiče, zatímco sestra bydlí ve vzdálené Praze a domů na návštěvu přijede dvakrát do roka. Rodičům táhne na osmdesátku a rádi by závětí vše odkázali synovi. I lékařka Hanka souhlasí, aby domek s dílnou zůstal Oldovi. Jenže dnes to nejde. „Návrh občanského zákoníku obsahuje možnost zříci se dědického práva, třeba ve prospěch sourozence,“ vysvětluje jeho hlavní autor, profesor Karel Eliáš.

Právě do dědického práva zasáhne nový civilní kodex nejvíc. Nově umožní člověku určit, nejen kdo po něm bude dědit a co, ale i za jakých okolností.
Například příkazem půjde nařídit, že získáte milion korun, ale jen když po dobu pěti let ročně podpoříte deseti tisíci místní farnost. Pokud tak neučiníte, farář se splnění příkazu může domáhat u soudu. Zůstavitel může v testamentu také stanovit podmínky. Uvede-li, že zdědíte dva domy, jen pokud v jednom z nich vybudujete školu pro nevidomé děti, pak se musíte rozhodnout, zda dědictví přijmete, nebo ho odmítnete. Když si dědictví vezmete, ale budete chtít slepce podvést, o stavení přijdete. Navrhuje se i zkrácení dědických podílů nezletilých dětí až o čtvrtinu, zletilých o dvě třetiny.

Náhrada za ztrátu radosti

Ota Beran z Litoměřic si loni vyjel do Tuniska s cestovní kanceláří Azur Reisen. „Nic neodpovídalo smlouvě, ubytování bylo hrozné, moře daleko a v restauraci nám dělaly společnost desítky koček. Zájezd stál 11 000 korun, cestovka mi přiznala náhradu škody ve výši 800 korun, ale já měl zkažené celé léto,“ vylíčil Deníku své trpké zkušenosti.

I na ně autoři návrhu pamatují. „Dovolená má sloužit k regeneraci sil. Když cestovní kancelář způsobí opak, zákazník má právo na náhradu. Obdobně je to ve většině evropských států,“ říká Eliáš. Náhrada za ztrátu radosti z dovolené by teoreticky mohla být i vyšší než cena zájezdu. To v cizině již funguje. Například před měsícem vysoudil britský turista odškodné za to, že musel strávit svou luxusní dovolenou v hotelu s hlučnými Němci.

Sousedovy meruňky

Kodex, který by měla na přelomu roku posoudit vláda a do června roku 2010 i poslanci, také bere v úvahu zkušenosti ze sousedských vztahů.
Proto se například budete moci bránit nepřiměřenému hluku z cirkulárky, nebo vysoudit peněžitou náhradu za znečištění životního prostředí z vedlejší cementárny. Pokud vám spadnou meruňky ze sousedova pozemku na dvorek, budou vaše. A když vás budou obtěžovat větve z jeho přerostlé třešně, můžete je uříznout až po upozornění souseda. Spotřebitele potěší, že nepoctivci vám už nebudou moci vnutit koupi věci za cenu, která ani z poloviny neodpovídá její hodnotě.

Takovou smlouvu bude moci ošizený zrušit. Poškozeným vychází vstříc i další ustanovení. Představte si, že vám stopař, z něhož se vyklube darebák, rozřeže potahy. Na něm budete moci vysoudit náhradu nejen v jejich ceně, ale ve výši nákladů nutných k obnovení poškozených předmětů. Například německé soudy tolerují koupi nových věcí až o třetinu dražších než byla cena poničených.