Už vloni se ustálený počet kolem 120 tisíc příchozích posunul na 140 tisíc a letos má být katapultován až k číslu 150 tisíc hostů. „Skalám to nevadí, zůstanou pořád krásné, pokud budou návštěvníci ukáznění a budou se pohybovat po vyznačených koridorech, jak je to dáno vyhláškou. Lidi můžeme ukáznit tím, že u cest postavíme strážníka, druhou možností je upravit značené cesty tak, aby byly pro příchozí komfortní. Všiml jsem si toho v Šáreckém údolí v Praze, kde vznikl velký asfaltový okruh a lidi se stáhli na tento koridor a neničí přírodu. Nechci nic podobného v Prachovských skalách, ale už před patnácti lety jsme řešili problém, jak tyto cesty upravovat," vypráví Vladimír Tekverk, správce Prachovských skal.

Původně se cesty ve skalách upravovali melafýrem a doktorku Šoltysovou z CHKO Český ráj už tehdy rozčilovalo, že se do skal vozí různorodá hornina, cizí materiál, který sem vlastně nepatří.

„Tak jsme se domluvili, že by bylo ideální cesty opravit pískovcovou drtí. Narazili jsme na velké problémy, drť je velmi drahá a nedostupná. Až jednou nabízeli v lomu v Podhorním Újezdu drcený pískovec, který tu zbyl po jednom ze zákazníků. Tak jsme ho odkoupili a odvezli do skal. Moc jsem tomu nevěřil, ale písek se po deštích vplavil mezi velké kusy kamene a vznikla přirozená cesta, zapadající do krajiny. Pokud to šlo, tak jsme cesty v první zóně opravovali tímto materiálem. Protože nám letos zbyly nějaké peníze, tak jsme nechali nadrtit sed set tun pískovce v Podhorním Újezdu a nyní bychom chtěli několik cest opravit," říká Tekverk.

Jednak půjde o trasu od informačního střediska k bývalému koupališti Pelíšek, která je zejména u koupaliště zničena. Druhou cestou je koridor od Křížkovského vyhlídky na Masarykovou. Cesta je nezpevněná, prošlapaná, místy vystupuje podloží, pro kočárky téměř nesjízdná a pak dva úseky, které vedou k Hlaholského vyhlídce, celé v délce zhruba půl kilometru.

Ve skalách se nyní objeví nákladní auta a bagr s válcem, pro turisty to ale znamená, že by měli být jen ostražití, přístup do Prachovských skal nebude nijak omezen.