Tento kraj pojmenovaný po byzantském císaři Basilovi patří k neobjeveným skvostům Apeninského poloostrova. Bazilicatou prostupují velehory Monte Pollino, které vytvářejí hluboké strže. Je to nejhornatější oblast na jihu Itálie tvořená jižními Apeninami s nejvyšší horou Serra Dolcedorme (2267). Hlavním městem je Potenza.

Vzdálenost z Jičína cca 1700 km, kam se pokusí Ivan dopravit kamionem svého přítele Pavla Čadka ze Strakonic. Přes pohoří pojede na kole do města Matera, které spočívá ve vyprahlé a erozí poznamenané krajině Bazilicaty nad údolím řeky Graviny. V kamenném labyrintu Sassi se zastavil čas.

Jsou tu unikátní stupňovitá jeskynní obydlí vytesaná v tufové skále; nepřetržité osídlení do roku 1960 už sedm tisíc let. Ještě za 2. světové války zde žilo 20 000 obyvatel za bídných podmínek, v zimě a hladu. Mimo jiné ve vyhnanství tu byl i spisovatel, antifašista Carlo Levi, který napsal román „Kristus se zastavil v Eboli", který byl později zfilmován.

Apulie je vybělená krajina, mořská scenérie, stříbrné olivové háje, města na vrcholcích kopců. Ivan se těší poprvé na fascinující Materu, opět na středověké Bari a již potřetí na kruhové kamenné domečky Trulli v Alberobello. Cestu chce po čtrnácti dnech ukončit v nádherném neapolském zálivu, kde bude už podesáté a prý naposledy – „Vidět Neapol a zemřít".
V pondělí 25. dubna už chce být opět ve svém Jičíně. Držte mu palce, ať se ve zdraví vrátí.   (jp)