Bodnutí hmyzem není příjemné asi nikomu. Někteří živočichové, kteří nás mají za potravinové konzervy, mohou způsobit vážné zdravotní komplikace.

Repelent je pomocníkem, kterého se vyplatí vzít si do lesa nebo k rybníku s sebou. „Používání repelentů bych rozhodně doporučila. Jejich účinnost sice není stroprocentní, ale je to alespoň nějaká ochrana, která patří do letní výbavy," řekla Irena Cejnarová, praktická lékařka z Dobrušky.

Nedá se však vyloučit, že některý z uživatelů může na přítomné chemické látky reagovat citlivěji. „Je možné si vypěstovat alergickou reakci na cokoliv, třeba i na repelenty. Sama jsem se s tím ale ve své praxi nesetkala," dodala lékařka.

Pro takto senzitivní osoby může být vhodné uvažovat o přírodní alternativách průmyslových repelentů. Takzvaných babských rad se dá najít skutečně velké množství a je tedy možné, že řadě lidí bude ten jejich osvědčený recept v následujícím výčtu chybět.

Účinnou ochranou jsou prý oleje z eukalyptu nebo rostliny citronella. Jednoduchou a levnou variantou je příprava odvaru z koření, které většina lidí najde ve své kuchyni. Vůně tymiánu, fenyklu či hřebíčku je pro komáry dostatečně odpudivá. Po vypití se vonné látky začnou odpařovat z lidské kůže.

Podobně odrazující je i máta, kterou je vhodné pěstovat na parapetu. Česnek má odpudivou vůni i pro řadu lidí, ale zástupy jiných si bez něj nedokáží přípravu pokrmů ani představit. Výhodou je mnoho pozitivních zdravotních účinků. Česnek dokáže vypomoci při nastupujícím nachlazení, ale stejně výhodné je jeho užívání i v létě. Komáři totiž na kůži, která vylučuje vůni česneku, ani nedosednou.

Proti klíšťatům prý účinkuje odvar z rozmarýnu smíchaný s vinným octem a nanesený na kůži. Přesto je základní poučkou neposkytnout klíšťatům prostor pro jejich práci. „Důležité je vhodně se obléknout. Na světlém oděvu klíšťata snáze odhalíme. Po návratu z přírody je důležitá prohlídka těla a včasné odstranění přisátého klíštěte. Udává se totiž, že klíště musí sát několik hodin, aby došlo k přenosu infekce, což platí zvlášť v případě lymské boreliózy," poznamenala Veronika Krejčí, mluvčí krajských hygieniků.

Za kolik repelent pořídíte

V OBCHODECH – průmyslový
Průmyslově vyráběné repelenty se dají pořídit v různých relacích. Nejčastěji mezi70 a150 korunami za 150 ml lahvičku.

V OBCHODECH – přírodní
Alternativou chemických repelentů je zakoupení již vyrobených olejů z vonných látek, které hmyz nesnáší. Jde například o olej z eukalyptu, citronelly nebo sóji. Jejich ceny se pohybují od 50 do 100 korun.

VYROBENÉ DOMA
Účinný repelent je možné si vyrobit i doma. Například svařením rozmarýnu nebo vypitím odvaru z tymiánu, fenyklu a hřebíčku. Položky jsou korunové.