„Spousta Pražáků je na chalupách, chatách, nikdo neví, proč tady jsou. Pošťáci mně říkali, že ve Stéblovicích má někdo pronajatou chatu a je přitom v karanténě,“ zlobí se starosta Libošovic Vít Svoboda na bezohlednost lidí. „Na Hrubé Skále se minulý týden nenechalo ani projet, lidé se tam pohybovali bez roušek. Jezdili tu kolaři, sedí před místním obchodem, flákají se po vsi,“ rozpaluje se. Policisty prý nechtěl volat, sami toho mají dost. Místní se tady na chalupáře zlobí, hlavně na jejich nezodpovědný přístup. Prorokují, že vzájemné vztahy se horko těžko urovnají.

Těžká obrana

Jak se mají starostové účinně bránit jsme řešili s hejtmanem Jiřím Štěpánem. „Pokud to nejsou lidé přímo z uzavřené oblasti, nemůžeme jim zabránit, na svůj rekreační objekt mohou vyrazit. Zároveň ministerstvo vnitra i kraj vydaly doporučení, aby lidé zůstali doma a nikam nejezdili. A když už někam vyrazí, aby zůstali na své chalupě, na zahradě a nechodili po vesnicích a městech,“ nabádá hejtman.

Jiří Štěpán upozorňuje, že pokud lidé nemají na veřejnosti ochranu obličeje, policisté je mohou vyzvat k používání a pokud neuposlechnou, mohou je pokutovat do částky deset tisíc korun a ve správním řízení je čeká další desetitisícová sankce.

Štěpán přiznává, že obrana proti bezohlednosti je těžká. Proto také vyzval starosty obcí, v nichž funguje městská policie, aby nošení ochrany obličeje strážníci kontrolovali. „Sranda skončila, buďte zodpovědní a ohleduplní ke svému okolí,“ apeluje Štěpán na veřejnost.

Na procházku bez roušky

Prachovské skály, oblíbené místo turistů. Od 14. března jsou stejně jako parkoviště uzavřeny. Informace je na webových stránkách, zákazové cedule ale nikde neuvidíte. Lidé by je prý stejně obcházeli.Podle počasí sem přijede dvacet až padesát aut denně.

„V neděli bylo 12 aut na Šikmé Věži, osm u Turistické chaty, stejný počet na parkovišti Prachov a devět aut u hradu Pařez, z toho dokonce jedno s italskou registrační značkou,“ upozorňuje nás dobrovolný strážce chráněné oblasti Miloš Zeman. V průběhu týdne přijelo do skal i několik aut s cizinci. „Převážná většina jezdí a chodí s rouškou, ale tak třetina je neměla,“ pokračuje Zeman, který provádí dohled ve skalách nepravidelně i během týdne. „V pátek dokonce zatím nezjištění návštěvníci, vybaveni rudlíkem, si naložili několik pískovcových kamenů do auta a odvezli je zřejmě na svoji zahrádku. Asi jim ušlo, že se pohybují v přírodní rezervaci,“ krčí Zeman rameny nad chováním lidí, které nezastaví ani pandemie.