„Hlavním marketingovým tématem pro rok 2020 je Pohádkový Český ráj,“ prozrazuje Jitka Kořínková ze sdružení Český ráj. Pro nejmenší návštěvníky jsou připraveny nové aktuální cestoknížky Dvanáct pověstí z Českého ráje, s nimiž lze hravou formou poznávat celý region a dozvědět se tak spoustu zajímavého třeba o maloskalských loupežnících, bílé paní z Kumburku nebo obrovi z Drábských světniček. V duchu českorájských pověstí se ponese také každoroční zahájení turistické sezony, které se pravidelně odehrává poslední dubnovou sobotu. Řada objektů nabízí pohádkové prohlídky a ve výčtu akcí samozřejmě nemůže chybět Jičín s pohádkovým festivalem a spoustou akcí spojených se slavným loupežníkem Rumcajsem a jeho rodinou.

A nudit se nebudou ani větší návštěvníci, které už třeba pohádky a pověsti tolik nezajímají. „Dospělým návštěvníkům poutavou formou více přiblížíme osobnost vévody Albrechta z Valdštejna a památky s ní spojené, které najdeme nejen v Českém ráji, ale třeba i ve Frýdlantu či v Máchově kraji. Do tohoto nadregionálního projektu bude zapojeno více spolupracujících subjektů a organizací,“ doplnila Jitka Kořínková. Celému rodu Valdštejnů se bude letos věnovat i Národní památkový ústav.

Ani letos turisté nepřijdou o oblíbené cyklobusy, jejichž využití usnadní návštěvníkům mimo jiné problémy s parkováním na nejvíce exponovaných místech. Před sezónou vyjdou také Turistické noviny s aktuálními přehledy akcí, jízdními řády cyklobusů, otevírací dobou památek a řadou dalších užitečných informací. Představeni budou noví nositelé značky Regionální produkt Český ráj, která je propůjčována výrobcům kvalitních lokálních produktů.