Více než devět set nadšenců přišlo na Jičínsku podpořit akci Deníku Česko zpívá koledy, která se v adventním čase koná už podeváté.

Letošní úvod koledování provázela vzpomínka na tragedii v Ostravě, při které zemřelo šest nevinných. Jejich památku si lidé na návsích a náměstích připomněli chvilkou ticha.

Do vánoční nálady účastníky projektu v Nové Pace na Masarykově náměstí uvedla vokální skupina Belle mama. Zpěváci si rozebrali zpěvníky, zahřáli se svařeným vínem a děti horkým čajem. Cukráři napekli vánoční cukroví, takže servis ze strany zdejší střední školy společně s restaurací Novopacké sklepy byl dokonalý. „Chodím sem každoročně, je to krásný zážitek,“ svěřila se paní Zdena.

Také v Jičíně pod vánočním stromem panovala skvělá atmosféra. Jan Ent z hotelu reStart zde servíroval svařené víno, aby zpívajícím nebyla zima. Držet tón zpívajícím pomohli žáci z místní ZUŠky, kteří na náměstí přišli rovnou z hodiny zpěvu. Lidé na náměstí postávali ještě desítky minut po doznění poslední koledy.

Nezapomenutelný zážitek si z deníkovské akce odnášejí zpěváci z Chomutic. Už druhým rokem dostali pozvání ke zpívání do zdejšího kostela sv. Diviše. „Je to o nádherné atmosféře a krásném setkání,“ přiznává starostka obce Jana Šťastná. „Po zpívání jsme vyrazili na náves, kde si děti zapálily prskavky a posilnily se perníčky od kuchařek ze školy,“ dodává.

Ve Vysokém Veselí se lidé sešli už v 17 hodin, aby ve sportovním areálu zdejšího Sokola rozsvítili vánoční stromek. Poté ochutnávali a vyhodnocovali nejlepší vosí hnízda od místních kuchařinek. V 18 hodin si naladili Český rozhlas Hradec Králové, aby s jeho podporou zazněly koledy Nesem vám noviny, Narodil se Kristus Pán, Půjdem spolu do Betléma, Pásli ovce valaši a Jak jsi krásné, neviňátko. Zpívání zakončila oblíbená píseň Vánoce, Vánoce přicházejí.

Víte, že první nahrávka této vánoční písničky je z roku 1962, kdy ji nazpívala malá zpěvačka Magda Hrnčířová s hudební skupinou Settleři? Hudba je od Jaromíra Vomáčky, text napsal Zdeněk Borovec. A veselští sokolové se postarali také o občerstvení.