Malá pobočka s jednou přepážkou je otevřená od pondělí do pátku na pět hodin denně. Zajišťuje veškeré základní poštovní služby, nabízí také prodej tisku a prodej sázecích losů. Ani v pátek po obědě, v den, kdy Česká pošta zveřejnila seznam rušených poboček, se pracovnice přepážky nepřestala profesionálně usmívat. Prý se zkrátka nedá nic dělat. Svůj názor na postup České pošty a vlády ale odmítla sdělit. "Nezlobte se, ale já se k tomu vůbec nebudu vyjadřovat," řekla jen.

Starosta Jičína to tušil

Zprávu o tom, že její království od začátku července zůstane zavřené, obdržel v pátek ráno do datové schránky také starosta Jičína Jan Malý. "Nikdo nám dopředu nic neřekl, nikdo s námi nic nekonzultoval, ale když jsem slyšel, že návrh projednávají ministři a konkrétní rozhodnutí bude na České poště, tušil jsem, že se to bude týkat i této jičínské pobočky," řekl Deníku Malý s tím, že podle jeho názoru měla vláda návrh konzultovat alespoň se starosty měst.

Starosta spolu se seznamem rušených poštovních poboček obdržel dopis, ve kterém podle jeho slov Česká pošta iniciovala jednání. "Mají sem přijet zástupci České pošty a budeme jednat o dalším postupu. V pondělí máme schůzku, s místostarosty probereme obsah dopisu a zaujmeme stanovisko. Nyní se zatím vymezovat nebudeme," dodal.

Přestože rušení poštovních poboček vyvolalo v Česku poprask, někteří obyvatelé Nového Města si s ním hlavu nelámou. "Dějí se horší věci. Už před lety jsem si nechala přepsat doručovací místo do Šafaříkovy ulice. S poštou v Bunkru jsem neměla dobré zkušenosti a dnes už její služby téměř nepotřebuju. Balíky mi dovezou až domů a když potřebuju něco poslat, do centra si dojdu," odpověděla na dotaz, zda jí vadí rušení pobočky, Jičíňačka Marie Beranová.

"Ať se jdou vycpat"

Najde se ale i mnoho těch, kteří rušení pobočky uprostřed novoměstského sídliště ostře kritizují. "Ať se jdou vycpat. Jsou mezi námi i starší lidi, kteří se na poštu tak tak došourají. Kdykoliv jdu kolem této pobočky, je tam plno," reagovala Jana Š. z Jičína.

Jestli zrušení pobočky pošty v Bunkru nějak ovlivní vytíženost hlavní pošty v centru, starosta netroufá odhadovat. Vše budou zástupci města probírat s vedoucí jičínské pobočky a na jednání se zástupci České pošty.

Česká pošta zajistí od 1. července dostupnost poštovních služeb podle nově platné legislativy. Ta stávající počítala s 3 200 poštami po celé České republice, nově bude podle parametrů Českého telekomunikačního úřadu možné zajistit pokrytí poštovních služeb 2 900 pobočkami. V Královéhradeckém kraji pošta zruší ještě sedm poboček v Hradci Králové, dvě v Jaroměři, dvě v Náchodě, dvě ve Vrchlabí, jednu v Trutnově a jednu v Měziměstí.