Balíků s dárky Češi sice posílají a nechávají si posílat stále více, přesto je skokový nárůst v koronavirových letech již minulostí. Rekord v počtu přepravených balíků sice padl i v minulé vánoční sezoně, oproti předchozím rokům je ale navýšení již jen kosmetické. „Za loňský rok jsme přepravili 56,4 milionu balíků. V roce 2022 to bylo o 200 tisíc méně,“ řekl mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

Potvrzuje to podle něj aktuální trend, že se nedávný překotný růst nákupů na e-shopech vrátil na běžnou úroveň. „Lidé navíc začali šetřit, proto se nejednalo o zásadní navýšení počtu přepravovaných balíků,“ poznamenal Vitík.

Pobočky České pošty už nebudou muset být otevřeny každý pracovní den. Počítá s tím návrh novely zákona o poštovních službách:

Česká pošta, ilustrační foto.
Poštu zřejmě čeká změna. Pobočky by mohly některé pracovní dny zůstávat zavřené

Právě posílání balíků hodlá pošta i tak zdražit. Od dubna si připlatí ten, kdo je bude chtít podat přes Balíkovnu. „Pro neregistrované zákazníky bude poslání stát 77 korun, tedy dvě koruny navíc oproti běžné ceně,“ uvedl na dotaz Deníku.cz Vitík. Kdo se kvůli úsporám nechá na poště zaregistrovat jako stálý zákazník, zaplatí zvýhodněnou cenu 69 korun. Dalších položek z ceníku se zatím zdražení netýká.

Cesta k registraci a tedy k úsporám je snadná. Stačí vyplnit příslušný dotazník na webové stránce balikovna.cz. Potom člověk ušetří osm korun na poštovném za každý balík odesílaný do jakékoli Balíkovny či na všechny adresy v České republice.

Česká pošta a její novinky v roce 2024:

Deník přináší přehled hlavních změn, které se letos na poště odehrají a také aktuální ceník.
Změny na poště od roku 2024: Co vše zdraží a o kolik, jaké služby končí, co boxy

Právě na balíky se pošta nyní zaměří při digitalizaci svých služeb. „Nejnověji může každý zákazník z každého výdejního boxu Balíkovny balík také odeslat, nemusí tedy kvůli tomu jít na kamennou pobočku s obsluhou,“ pochvaluje si Vitík. Zaměstnancům na pobočkách proto může zbýt více času na zákazníky, kteří preferují právě osobní kontakt.

U balíků letos Česká pošta možná se zdražováním neskončí. Vitík totiž nevyloučil ani zvedání cen dalších poštovních služeb. Bližší podrobnosti ovšem neprozradil. „V momentě, kdy by ke zdražení mělo dojít, budeme informovat naše zákazníky prostřednictvím webových stránek,“ podotkl pouze.

Hlavní změnou, kterou státní podnik pro následující období plánuje, je však jeho přestavba. Jde zejména o vydělení balíkových a logistických služeb do samostatné Balíkovny. „To povede k jejímu posílení na trhu,“ očekává Vitík.

Nyní podle plánu probíhají přípravy na rozdělení podniku. Týkají se zejména zaměstnanců, ale také například nemovitostí či aut. „Aktuálně je v legislativním procesu transformační zákon, který je základním předpokladem pro úspěšné dokončení transformace,“ prohlásil Vitík.

Pobočky letos zůstanou

Dobrou zprávou pro zákazníky České pošty je, že se v letošním roce nemusí bát mizení poboček, na které jsou zvyklí. Loni se museli smířit s tím, že dveře tří stovek z nich zůstaly již navždy uzavřeny. Nyní poštovních poboček zůstává v provozu 2900. „Aktuálně nepředpokládáme jejich další rušení. Pokračuje i projekt Pošta Partner, máme již přes 920 partnerských poboček,“ konstatoval Vitík.

Česká pošta stojí na prahu zemětřesení, které by mělo změnit její fungování:

Česká pošta stojí na prahu zemětřesení, které by mělo změnit její fungování. Ilustrační snímek
Pošta se rozdělí na dvě firmy. Není to připravené, tvrdí někteří úředníci

Česká pošta loni skončila ve ztrátě přibližně 700 milionů korun. Právě díky uzavření tří stovek poboček tak byla ztráta oproti předcházejícímu roku asi o miliardu korun nižší. Nedávno nově jmenovaný generální ředitel podniku Miroslav Štěpán očekává, že letos může hospodaření skončit dokonce na kladné nule.

Kromě zdražení služeb České poště ke snížení ztrát pomáhá prodej nepotřebných nemovitostí. Loni jejich prodejem získala asi 600 milionů korun, letos by to mohly být možná dokonce až dvě miliardy. Na prodej je totiž také její historická hlavní budova v Jindřišské ulici v centru Prahy.