Rada města i komise doporučila Josefa Letošníka, který vychoval celé generace jičínských judistů, je čestným předsedou Českého svazu juda a držitelem mnoha ocenění.

Mezi zastupiteli se ale objevily i hlasy s jiným názorem. „Josef Hylmar oslaví příští rok 90 let, myslím, že by cenu měl dostat on nejen proto, že zachránil několik životů,“ řekla o celoživotním skautovi Alena Jirovcová, její názor podpořil i zastupitel Jan Jiřička a s nimi další čtyři. Jaroslava Veselého se zastal Jan K. Čeliš.

Diskutovalo se i o tom, v jakém pořadí se bude hlasovat, aby nedošlo k nadržování. Nakonec rozhodlo abecední pořadí. Pro Stanislava Hylmara zvedlo ruku šest zastupitelů, pro Josefa Letošníka 13 a pro Jaroslava Veselého jeden. Není to ale měřítko důležitosti těchto osob, mohou být nominovány znovu.

Podle diskuze však bylo jasné, že podle zastupitelů si cenu zaslouží především Josef Letošník, a to za celoživotní přínos. Jeho působení totiž sahá i za hranice republiky. Judisté vychovaní pod jeho dohledem patří dosud mezi nejlepší a Jičín se tak zařadil mezi judistickou elitu.

V roce 1972 díky němu se také konal první televizní sportovní přenos z Jičína, a to z Velké ceny Jičína, jejíž 42. ročník letos proběhne. „Jeho přínos pro město je nepřehlédnutelný a všichni členové komise i rady se na jeho ocenění shodli jednohlasně,“ sdělil místostarosta Richard Koníř a dodal, že to neznamená, že ostatní nominovaní by si jej nezasloužili.

(zuz)