Částečnou rekonstrukcí domu v Jiráskově ulici bychom měli získat potřebné zázemí pro vznik Dětského koutku. To je místo, kde mohou děti hodnotně strávit svůj čas bez rodičů, nebo samozřejmě s nimi. Hledáte místo, kam na určitou dobu svěřit svoje dítě, protože potřebujete jít něco zařídit na úřad, nakoupit, navštívit lékaře nebo si zkrátka jen v klidu popovídat s kamarádkou u kávy?

V těchto i mnoha dalších případech je pro vás dětský koutek tedy správnou volbou. V ideálním případě zde děti nacházejí prostor nejen pro hru, ale také pro rozvíjení dalších kreativních nebo pohybových činností, například aktivity taneční, pěvecké nebo činnosti rozvíjející toleranci a komunikaci.
Nejdůležitějším a nepostradatelným faktorem ovšem zůstává to, aby se zde děti cítily bezpečně a uvolněně. Hlavním cílem našeho dětského koutku je tedy služba pro rodiče, když chtějí své dítě s klidným srdcem svěřit někomu do péče, a čas, který jim tímto vznikne, zaplnit svými úkoly nebo prací, zábavou nebo bezproblémovým nástupem do zaměstnání.

Potřebujete si najít chvilku k administrativní práci, ale večer, kdy děti konečně usnou, vám na to už nezbývá energie ani chuť? Uvítáte prostor pro sebe, ovšem neradi se od svého dítěte vzdalujete? Můžete ji vykonávat v blízkosti svého dítěte na speciálním, k tomu určeném místě. Tento pracovní prostor je v oddělené a klidné části domu, kde sídlí dětský koutek, a disponuje veškerým materiálním vybavením pro efektivní práci, včetně počítače a internetového připojení.

Dosavadní náplní Hejbánku je naplňování volného času dětí se zaměřením na pohyb. Také proto vznikl v prvním patře tohoto domu prostor zvaný Hejbotéka určený pro pohybové aktivity různých věkových kategorií. Rodiče tak mohou děti svěřit do péče chůvičkám a jít si zacvičit, nebo pokud mají dvě děti, zúčastnit se cvičení rodičů a dětí s jedním z nich a druhé pohlídáme.

Cvičení pro všechny

Probíhá zde i cvičení samotných dětí a maminka na něj může počkat v příjemném prostředí dětského koutku. Pokud potřebují své dítě nakojit, přebalit, strávit čas než pojede autobus, než staršímu sourozenci skončí zájmový kroužek apod., najdou zde vše potřebné.

V neposlední řadě zde maminkám chceme nabídnout jazykové konverzace pro upevnění vědomostí a dovedností v oblasti cizích jazyků. Uvědomujeme si, že po dobu mateřské dovolené, kdy nemají tolik možností cizí jazyk používat, často většinu pozapomenou a potom je pro ně návrat do zaměstnání, kde zaměstnavatel vyžaduje tyto znalosti (servírka, administrativní pracovník ve firmách apod.) často spojený s velkým stresem. Zatím co průběžné upevňování může být i zábavné!

A na závěr je tu Dětský klub. Vlastně taková obdoba družiny. Může se stát, že vaše dítko tuto službu školy již nevyužívá, ale některý den v týdnu potřebuje někde počkat, než mu začne kroužek, než mu pojede autobus, nebo se chce s kamarády společně připravit na písemku či vypracovat nějakou skupinovou práci, referát apod. V Dětském klubu mají k dispozici rozmanitý materiál, přístup na internet a zázemí s dozorem, který je v případě potřeby připravený pomoci.

V současné době kromě úprav prostor probíhá i sestavování webových stránek, kde v brzké době naleznete veškeré podrobné informace.
Bude nám potěšením, pokud vám tato služba pomůže ve vaší každodenní nelehké práci spojené s péčí a výchovou ratolestí.   Katka Kovandová