O zvoničce
Zvonička je vyrobena z kmene dubu, který pochází z lokality Babák, stáří kmenu je odhadnuto na 70 let.
Opracován byl vloni tesařskými mistry na Běháči, poté byl odložen na vyschnutí.
Kámen kolem zvoničky pochází z lomu Sklepník.
Na zvonku je vyryto pojmenování Čabuda. je to přezdívka nejstaršího člena rodiny a letopočet 2016. Zvon váží čtyři kilogramy, průměr má 18 centimetrů. Byl odlit v dílně mistra Šedy v Kostelci nad Orlicí. Zvon Čabuda je plně automatický, zvonit bude v poledne a večer v 18 hodin. Zvoničku rodina vytvořila vlastními silami a také ji zafinancovala.

Do okolí se linula vůně pečené kýty i sladkých kynutých koláčů, v dílně proměněné ve společenský sál místní osadníci Svobodovi servírovali kanapky, chlebíčky, rolády sladké i slané. To všechno kvůli dřevěné zvoničce, která se prý musí po vysvěcení pořádně zapít a zajíst.

Od neděle tu totiž svolává zdejší obyvatele k obědu i večeři hlas zvonku. A aby ho bylo pořádně slyšet, klinká na dubové zvoničce, vztyčené v blízkosti domu. V sobotu dílo, které Pavel Dohnal s rodinou vytvořil pro potěšení, posvětil novopacký farář Pavel Kalita.

„Hlas zvonu je ušlechtilý a vždycky mluvil jasnou řečí. Oznamoval všechny události radostné i bolestné. Bude vám vyměřovat čas práce, čas odpočinku, čas vzájemného společenství. Tak ať vám to připomíná důležitost lidského společenství. Ať vždycky máte účast na starostech i radostech lidí kolem vás. Hlas zvonů vás dává dohromady," promluvil farář k přítomným před žehnací modlitbou.

„Je to krásné," řekl o díle, které vzniklo pro radost všem, jeden z pozvaných hostů. Zvoničce a jejím tvůrcům všichni zatleskali.