Dvaačtyřicet soutěžících z dvanácti škol se sjelo na dvaadvacátý ročník Kopidlenského kvítku, soutěže, určené budoucí zahradníkům a floristům, kterou pořádá zdejší zahradnická škola.

Ve středu museli účastníci zvládnout řízkování, výsadbu rostlin a poznávání rostlinného materiálu. Novinkou pak byla soutěž Cena ředitelky školy. „Pro účastníky to bylo překvapení. Obdrželi plastovou nádobu na podzimní sesazovanou misku a přízdobový materiál. To bylo na rozjezd. Ve středu vytvářeli z vlastních zdrojů podzimní přírodní věnec. Používali různé plody keřů, ovoce, zeleninu a podzimní kytičky. Tajným úkolem pak byla přízdoba slunečnice, která se má stát symbolem pro tuto soutěž. Poslední disciplínou bylo roubování," informuje nás učitelka Hana Hladíková, kterou zaujala invence soutěžících

. „Používali zajímavé kombinace. Hojně využili kůry, jeřabin, šípků, ptačího zobu, plodů turecké lísky, mochyně, kdoulovce, bylinek, překvapili mě," hodnotí práce. Nás zaujal například „střízlivý" věneček z chmele, šípků, ovsa a ptačího zobu. Jeho tvůrce na sebe prozradil, že má rád pivo, proto zvolil tuto kombinaci. „Jsem pivař a chmel je součástí piva, tak mě motivoval," přiznává Honza Špaček z Dolního Bousova, který soutěžil za mělnickou školu.

„Konkurence je veliká, ale oceňuji, že nejde jen o klání floristů, ale i profesi zahradníků," dodává.
Bývalá učitelka Marie Hofmanová byla jednou z porotkyň. K podzimním nádobám rozpačitě přiznává, že vítěze porota vybírala velice těžko. Úkol byl podle ní pro děti náročný. „U věnečků jsou výsledky rozhodně lepší. Rok od roku úroveň aranžování stoupá," míní zkušená odbornice.

Do Kopidlna zamířili předvést své dovednosti i mladí lidé z Piešťan. Daniela Jarasová je tu už potřetí. „Do poslední chvíle jsme rozmýšleli, co použijeme na věneček za materiál, nakonec zvítězily bylinky," popisuje svůj voňavý výtvor s třemi druhy šalvěje, bazalkou, mateřídouškou, levandulí a rozmarýnem.

„Tréma trochu je, ale jinak se daří celkem dobře," usmívá se nováček soutěže Marek Pavlík z Litomyšle, který svoji práci rozzářil žlutými slunečnicemi.