Bystří pozorovatelé zaznamenali aktivitu na dvou jičínských hnízdech (u zimního stadionu a na Lidickém náměstí), na hnízdě v Lázních Bělohradě a v Jeřicích. Na dalších deseti hnízdech zanesených do mapy na webu pro sledování čapích stanovišť zatím letos nikdo dlouhonohé opeřence nepozoroval.

Podle záznamu každý rok vyvedou čapí páry na Jičínsku průměrně dvě až čtyři mláďata. Loňská sezona byla pro čápy po celém Česku rekordní. A to i navzdory bouřlivému počasí na přelomu jara a léta. Podle koordinátorky projektu Čapí hnízda České ornitologické společnosti Gabriely Dobruské mělo na loňskou sezonu vliv hlavně počasí. Bouřky přišly později než v předchozích letech, takže zastihly už dorostlá, odolnější mláďata. Zároveň bylo mírné léto a dostatek potravy, takže se dospělosti dožilo přes 1 500 mladých čápů.

Pan M. s kamarádkou při práci na zahradě.
Kvůli nemoci viděl peklo. Nyní se muž se schizofrenií staví na vlastní nohy

Čápi jsou známí svou monogamií a také tím, že se každý rok vracejí na stejná místa. Preferují bohatou krajinu s množstvím luk a polí, kde se jim dobře shání potrava. Z letos kontrolovaných hnízd je jich podle dosavadních údajů z pozorování ČOS obsazených zatím šedesát procent.