Stavební produkce v květnu zaznamenala meziroční propad o 6,8 procenta. Nedařilo se pozemnímu stavitelství, kde se produkce snížila o 7,1 procenta. Špatné výsledky ohlásilo i inženýrské stavitelství, které pokleslo o 6,3 procenta. K tomu se navíc o 9,2 procenta propadla orientační hodnota staveb, kterým bylo v květnu vydáno stavební povolení.

Tristním výsledkům ve stavebnictví určitě nepomáhají zmatky kolem digitalizace stavebního řízení. Stavět v České republice je drahé, zdlouhavé a administrativně náročné. To může odrazovat velké zahraniční investory i české domácnosti, aby se pouštěli do nových projektů. Stavebnictví nadále zatěžují stále relativně vysoké úrokové sazby. K dobrým výsledkům nepřispívá ani nedostatek pracovních sil.

Do budoucna lze očekávat, že se zlepší situace především v inženýrském stavitelství, kde jsou přichystány investice z veřejného sektoru. Pozemnímu stavitelství by mohly pomoci rostoucí ceny na realitním trhu. Ty mohou mnohé domácnosti přesvědčit, že se jim přes veškeré problémy přeci jen vyplatí projít byrokratickou džunglí, aby nakonec mohly bydlet ve vytouženém rodinném domku.