Radnice vypsala výběrové výběrové řízení na dodavatele, který má být znám během srpna. Předpokládaná částka investice je 23 milionů s DPH. Z této sumy zaplatí město 14, 5 milionu, 8,5 milionů půjde z ministerstva životního prostředí.

Město Jičín už v roce 2010 požádalo o dotaci z programu Zelená úsporám na zateplení budovy Městského úřadu v ulici 17. listopadu. Zateplení se týká všech budov, tedy budovy C, kde nyní již městský úřad sídlí, budovy B (vstupu) a budovy A, která je zatím prázdná. „Teprve letos se nám ale podařilo uspět a obdrželi jsme od Státního fondu životního prostředí registrační list, což znamená příslib dotace až ve výši 8,5 mil. Kč. Podmínkou je dokončení akce do 31. října 2016 a dodržení parametrů dle projektu z roku 2010, tedy úspory energie a snížení emisí CO2," přibližuje podmínky dotace projektový manažer města Ladislav Brykner.

Jedním z důvodů, proč město nezískalo dotaci dříve, byly podmínky nákupu budovy mezi městem a ministerstvem vnitra. „V podmínkách stálo, že na budovu, na kterou poskytlo ministerstvo dotační prostředky, nebude město žádat o jakékoliv další dotace. Tehdy totiž stát zaplatil 90 % kupní ceny, tedy 40,5 mil. Kč a spoluúčast města byla 4,5 mil. Kč. Tuto situaci se mi ale podařilo díky jednání s vicepremiérem Pavlem Bělobrádkem a následném projednání na vládě zvrátit, takže jsme mohli o další dotaci požádat," vysvětluje místostarosta města Petr Hamáček. Zastupitelé tak na svém posledním jednání schválili zadávací podmínky a město vypsalo výběrové řízení na dodavatele stavby.

Budova městského úřadu - vchod.Do celkové rekonstrukce budovy C se v letech 2010 – 2012 dalo zhruba 30 milionů korun. Sem se pak v roce 2013 sestěhovali úředníci ze dvou budov – ze Žižkova náměstí a z Havlíčkovy ulice. „O pořízení budovy a přestěhování úředníků rozhodl v minulosti stát s tím, že právě zde bude místo pro výkon státní správy. Podle dohody jsme sem měli úředníky přestěhovat do konce roku 2012, došlo ale k posunutí termínu a v polovině června 2013 byly všechny agendy přesunuty do ulice 17. listopadu," říká tajemník Městského úřadu Peter Bareš.

V loňském roce se počítalo ještě s úpravou vstupu do budovy, kde mělo být upraveno hlavní schodiště a chodník před budovou. Zakázka byla ale kvůli získané dotaci zrušena a některé práce se provedou v rámci zateplení. V budoucnu se počítá ještě s úpravou parkoviště, aby mohli občané lépe zaparkovat (odhad je 10 milionů) a také by měla být pro horké letní dny instalována klimatizace (cca 3 miliony). Dále by mělo dojít k vnitřním úpravám budovy A, kam by se měl přestěhovat odbor sociálních věcí a zdravotnictví a stavební úřad.

Zde je odhad rekonstrukce cca 7 milionů. Celkem by tak město měl přesun úředníků vykonávajících státní správu do budovy Arisu stát cca 70 milionů korun. „Občané tak najdou všechny služby, které poskytujeme v rámci tzv. přenesené působnosti výkonu státní správy, na jednom místě," dodává tajemník Peter Bareš.    (kov,md)