„Zpočátku se tvořily fronty, za dva týdny kolegyně vyřídily objednávky 362 čtenářů. Nyní už chodí postupně, fronty se netvoří,“ říká k provozu ředitelka Jana Benešová.

Nejvíce se tu půjčuje doporučená četba, historické romány, thrillery. Z naučných zejména psychologie a pedagogika. Děti se vrací k Harrymu Potterovi.

„Lidé nám také zapůjčené knihy vrací. Upozorňuji, že tolerovat překročení výpůjční lhůty budeme pouze do 15. března. Pokud se k nám čtenáři nedostanou kvůli vládním opatřením nebo z důvodu karantény, prosíme je, aby nám napsali nebo zatelefonovali. V tom případě výpůjčky ještě prodloužíme,“ upozorňuje ředitelka čtenáře.

Od doby uzavření knihovny je podle zdejších knihovnic vyšší zájem o e-knihy. Jako prozíravé se ukázalo zavedení online plateb před více než rokem. Je vidět, že této možnosti čtenáři hodně využívají.

Březen – měsíc knihy

I když lidé do knihovny ani v březnu nesmí, knihovnice připravily na měsíc čtenářů řadu pořadů, ale tentokrát zcela netradičně on-line.

Na středu 10. března knihovna od 18 hodin chystá online besedu se spoluautorkou scénáře k televizní minisérii Božena, spisovatelkou, autorkou scénářů k jičínským muzikálům, učitelkou ZUŠ Jičín Martinou Komárkovou. Připojte se na knihovna.jicin.cz/zive

V úterý 23. března od 14 hodin najdete na webu videonávod na výrobu velikonočního vajíčka.

Ve středu 31. března od 18 hodin je ve spolupráci s Knihovnou Náchod připravena beseda s Jaroslavem Rudišem. Online spojení z Berlína přes Jičín do Náchoda.

Úspěch knihovny

Knihovna Václava Čtvrtka se vloni zúčastnila soutěže Městská knihovna roku. Koncem roku bylo odtajněno pořadí vítězů. „Být třetí nejlepší knihovnou v celé republice je obrovský úspěch a je vidět, že nadšení, které knihovnice do své práce vkládají, dopadá na úrodnou půdu,“ pochlubila se úspěchem Jana Benešová.

Letošní kampaň s tématem čtenářství je úzce spojena s regionálními osobnostmi. Proto v březnu mimo jiné knihovna nabízí online besedu s autorem knihy Český ráj Jaroslavem Rudišem.

„Čeká nás tradiční vyhlášení Čtenáře roku, letos to bude nejlepší čtenářka e-knih Olga Jakubcová ze Železnice. Ocenění bude předáno, až to bude možné,“ připomíná Jana Benešová.