Spolumajitelka tamního pohřebního ústavu totiž hodlá poblíž centra města takové zařízení vybudovat.
„Je to hrozné. Nechci, aby mi tady někdo jezdil před okny s mrtvolami. Bydlíme tu už spoustu let a teď nám udělají něco tak hrozného. Nejvíc nám vadí, že nás postavili před hotovou věc,“ řekla Deníku Věra Pudilová, která bydlí hned vedle objektu, kde by měla márnice vzniknout.
Také další obyvatelé nejsou ze záměru nadšení. „U nás v domě bydlí asi 23 lidí, a co vím, tak se jim to vůbec nelíbí,“ řekl muž s cizím přízvukem. Majitel místní masny a řeznictví byl mírnější. „Márnice nám tady nevadí. Do dvora ale vidí naši zákazníci i místní obyvatelé, a proto nechceme, aby bylo vidět, jak se tady překládají mrtvá těla,“ řekl Deníku.

Zbytečné obavy?

Autorka záměru Renata Benešová tvrdí, že obavy lidí jsou zbytečné. „Vše schválila hygiena. Auto i se zesnulým zajede až do objektu, takže lidé nic neuvidí. Zbytečné jsou obavy i z dopravy. Do areálu vjede auto maximálně osmkrát za den,“ řekla Deníku. Podle hygieniků není v celém záměru problém. „Z našeho hlediska je tam vše v pořádku,“ potvrzuje vedoucí krajské hygienické stanice Vojtěch Kolín.
Budoucnost projektu má teď v rukou městský úřad Kosmonosy. Lidé, kteří ve svém okolí márnici nechtějí, sepsali petici a zaslali ji na úřad s tím, že věří, že ten záměr nepovolí.
Vedoucí stavebního odboru úřadu Pavel Oplt Deníku řekl, že úřad o věci ještě nerozhodl a nechtěl celou věc komentovat vzhledem k tomu, že stavební řízení teprve probíhá.