Na poslední měsíc před úterním otevřením pro ně nakonec otevřela alespoň mobilní pošta, neboli možnost vyzvednout si po předchozím avízu doporučené zásilky, balíky a důchody ve speciální poštovní dodávce.

Na novou pobočku České pošty přímo v přízemí městského úřadu v Sobotce zatím z venku známé logo poštovní trumpetky neláká. Nedávnou rekonstrukci ale připomínají zbytky materiálu naskládané vedle chodníku. Kudy jít ale návštěvník brzy pozná podle modré samolepky CzechPoint, která dvouramenné prosklené dveře v přízemí zdobí. Pobočka, která otevřela poprvé v úterý 31. října, sice ještě není úplně doladěná, krásně opravená přepážka ale už plně funguje pro zákazníky.

Sobotka
Ze Sobotky se stává vesnice. Město bojuje o poštu, přestavba pobočky se protáhla

Původní sobotecká pošta v Předměstské ulici zavřela své brány vloni v prosinci. Mělo se jednat o rutinní postup, při kterém se pobočka České pošty na čtvrt roku uzavře a na jaře se přestěhuje do nově zrekonstruovaných prostor v budově městského úřadu v Boleslavské ulici. To se ale nestalo a pro radnici začaly několikaměsíční boje o zachování plnohodnotné pobočky provozované Českou poštou. Ta totiž ve výběrovém řízení nasehnala firmu, která by prostory za požadovanou cenu opravila. A provoz poštovní pobočky nabídla radnici v modelu Pošta Partner, kterou by ale město Sobotka muselo financovat zajistit její provoz, případně najít soukromého provozovatele.

„To jsme jednoznačně odmítli,“ zdůraznil na webu města starosta Lubor Jenček.

Pošta ale po většinu roku zůstávala uzavřená, v nových prostorách se práce nehýbali a pro místní tak vznikal zásadní problém, zásilky, balíky, doporučené dopisy a důchody jim chodili na spádovou poštu ve 12 kilometrů vzdáleném Jičíně. „Já do Jičína skoro nejezdím, ale přes den jsem v práci, takže balíčky přímo domů si taky nemohu nechat poslat. Takže když mi něco přišlo, musela jsem si zvlášť udělat čas a do Jičína si zajet. A to nemluvím o mamince, kterou každý měsíc vozím na poštu pro důchod," posteskla si Martina, která žije v dvougeneračním rodinném domku na okraji Sobotky. Do nové pobočky se plánuje přijít podívat ještě tento týden, prý aby uvěřila, že se skutečně otevřela.

Od 1. července skončí pobočka České pošty v objektu Bunkru na Novém Městě v Jičíně.
Pošta na Novém Městě skončí. Vedení Jičína nechce ani Partner Plus, je to drahé

České poště proto nezbylo nic jiného, než rekonstrukci dokončit a pobočku znovu začít provozovat. Termín otevření pobočky v Sobotce se přesunul na letošní podzim. Podle mluvčího České pošty Ivo Vysoudila podnik se znovuotevřením pobočky ještě letos počítal už v létě, sobotecká pošta je totiž započítaná do legislativního počtu povinných poboček, o zachování poštovních služeb na sobotecku se tedy státní společnost ze zákona postarat musí. „Pošta tedy v této lokalitě nebude zrušena," potvrdil v létě Vysoudil Deníku.

Práce v budově městského úřadu započaly v polovině letošního září. Aby Česká pošta Soboteckým co nejvíce ulevila, na dobu bezprostředně před otevřením nové pobočky poslala do Sobotky takzvanou mobilní poštu, tedy označenou dodávku, ve které si lidé mohou předem objednat vyzvednutí své zásilky v místech, kde standardní pobočka pošty chybí.

Podle starosty Jenčka nabídlo město České poště spolupráci na rekonstrukci prostor nové pobočky, shánění místních dodavatelů a co největší urychlení znovuotevření pošty v Sobotce.

To se nakonec podařilo a v září radnice avizovala nový termín otevření na 1. listopadu, nakonec se ale podařilo otevřít ještě o den dřív, dopis tedy Sobotečtí přímo ve svém městě poslali už v úterý 31. října.

Pro Martinu a její rodinu je otevření pobočky pošty přímo v Sobotce vysvobozením. „Sice to trvalo skoro rok, ale konečně pro nás zase bude organizace času jednodušší," dodala žena, která služby České pošty využívá minimálně třikrát do měsíce.

Co je to Pošta Partner?

Jedná se o plnohodnotnou pobočku pošty, kterou ale provozuje město, nebo jiná právnická osoba. Provozovatel zajišťuje chod pobočky, příjem a výdej zásilek, pojištění a prostory. Česká pošta na oplátku zásilky přiváží a odváží, může také zapůjčit vybavení a navíc provozovateli zajistí proškolení personálu. Přispěje také měsíčním příspěvkem, který se odvíjí podle otevírací doby a počtu přepážek a transakcí. Tento příspěvek se podle webu Pošty Partner pohybuje v řádu nižších desetitisíců.