Z trávníků je důležité vyhrabat starý porost, aby se v trávě nedrželi škůdci a plísně.Travnatá plocha se čistí buď ručně, provzdušňovacími hráběmi, nebo strojově za pomocí vertikutátoru (travního provzdušňovače). Pak je dobré trávník přihnojit podzimním travním hnojivem.

Na zahradách se provede před příchodem mrazů ochrana rostlin, které jsou náchylné k namrznutí. Je potřeba prolít rhododendrony a stálozelené rostliny, aby měly přes zimu co nejvíce vláhy, protože mají neopadavé listy. Rovněž se svazují traviny, aby nevymrzly a nerozlámal je sníh.
V užitkové zahrádce se provádí zrytí půdy. Podle plochy ručně, nebo za pomocí stroje. Po přemrznutí a zimě se půda přihnojí organickým nebo anorganickým hnojivem a na jaře se připraví pro nové rostliny.

Výsadba
Na podzim je čas myslet na výsadbu nových ovocných stromů a drobného ovoce, například rybízu a angreštu.

Pokud má někdo na zahradě závlahové systémy, musí z nich vypustit vodu, aby je mráz neponičil. Zazimovávají se i zahradní jezírka.

Je také čas pro ořezání ořešáku. Řez se provádí jen minimálně v nutných případech, kdy jsou větve suché nebo ohrožují své okolí. Kvůli výskytu klíněnky je třeba také shrabat listí kaštanů. Před zimou by se nemělo zapomínat ani na růže. Ostříhají se odkvetlé části a nakopčí zemina ke kořenům. Horní část se přikryje chvojím. Tato doba je vhodná k výsadbě cibulovin jako jsou krokusy, lilie, tulipány, sněženky, narcisy.

Ceny
Ceny za zazimování zahrad jsou individuální. Záleží na objemu prací, použitelnosti materiálů a náročnosti. V zahradnictví Evžena Karbana ve Vysokém Veselí si účtují ruční práce na základě individuální dohody se zákazníkem, použití techniky pak vyjde na 350 – 400 Kč za hodinu. Ceny chemikálií se pohybují od 50 do 400 Kč a zakoupíte je v zahradnických centrech a specializovaných prodejnách.

Za kolik?
V zahradnictví Libora Doubka ve Staré Pace mají také dost zkušeností se zazimováním zahrady. Nejvhodnější doba je v listopadu, dokud nenapadne sníh, některé práce lze přesunout až na jaro. Za ruční práci, kdy jsou zapotřebí nůžky či hrábě, si účtují 150 Kč za hodinu, při použití motorové pily nebo křovinořezu je to 300 Kč za hodinu, a to včetně spotřebovaného benzinu a oleje. Většinou se za zákazníkem přepravují (i s károu), za to je sazba 10 Kč za km.

Chemikálie Libor Doubek používá pouze na přání zákazníka, např. malé balení 10 ml přípravku na 15 litrů roztoku stojí kolem 300 korun. Jinak se cena odvíjí od množství ošetřované plochy, a chce-li zákazník například ošetřit trávník nebo se zbavit náletových křovin.