Záměr prosadil zastupitel Ladislav Brykner, nyní člen opozice. Byl to výbuch, z posledních sil pomrkávající přechody jako by Jičínským vzkazovaly: „Pomozte, umíráme."
Město prozatím nepomůže. Technologie je natolik poruchová, že se podle nynějších radních jednoduše nevyplatí. Dodavatelů je prý řada, žádný ale nenabízí produkt, s nímž by města byla spokojená.

„Jestliže se najde, a samozřejmě se při tom těží ze zkušeností jiných měst, dlouhodobě odolný systém, rada se zamyslí, zda blikající přechody obnovit. Obecně se ale od nich ustupuje. Tím však vzniká díra na trhu, kterou neustále zaplňují další dodavatelé. Zatím to ale nikde nefunguje stoprocentně," rozvedl místostarosta Jan Jiřička.
Problémem není pouze samotná zátěž, ale i vlhkost, která pronikne poškozeným skeletem a zkratuje zařízení. Vývoj diod sice postupuje, technikům se ale dosud nepodařilo dodat uspokojivý produkt.

V letech 2009 – 2010 vzniklo v Jičíně pět blikajících zeber, a to u Lepařova gymnázia, zdravotní pojišťovny, sportovního areálu a v ulicích Poděbradova a 17. listopadu. Investice přišla asi na pět set tisíc korun. Až na výjimky jsou již všechna světélka mrtvá. Městská rada zhruba před dvěma lety přemýšlela o opravě, to však komplikovaly krom nespolehlivosti technologie dvě věci. Za prvé, původní dodavatel, firma ProTrafik Frýdek – Místek, již tehdy neexistovala a za druhé, oprava jedné zebry by přišla na sto tisíc korun.

Dodejme, že každý přechod je nasvícen seshora, ze stožárů. Toto opatření je nařizováno zákonem, pomrkávající diody jsou v tomto ohledu nadstandardem.