Premiéra doprovázel hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc.

Bohuslav Sobotka dorazil po osmnácté hodině, prošel si zařízení a pozdravil se s jeho klienty. Domov, který je už jindy v klidovém režimu, byl kompletně na nohou. Mnoho zdejších obyvatel zasypalo premiéra otázkami, někteří mu děkovali za jeho práci. Zaskočil ho jeden z nich, který se prodral přes ochranku, aby mu podal ruku.

Senior Václav Svoboda měl zase pro předsedu vlády nachystané květiny.
„Z návštěvy premiéra měli naši klienti radost a kdo mohl, nenechal si ji ujít. Byl to pro ně hluboký zážitek a samozřejmě téma k diskuzím," říká ředitel zařízení Tomáš Kolátor.

Dobrá investice

Ten s premiérem Sobotkou hovořil o financování sociální sféry a aktuálním projednávání navýšení platů zaměstnancům. „S tím jednoznačně souhlasím a považuji to za dobrou investici," uvedl Sobotka.

Řeč přišla i na úhrady ošetřovatelských úkonů v sociální oblasti. Před odjezdem si Bohuslav Sobotka převzal od hlavní sestry lístečky s adresou, na které má svým hlasem podpořit zdejší domov v jedné z internetových soutěží.

V oblastní nemocnici návštěvu přivítal provozně technický náměstek Josef Kubíček. Hosty zavedl do pavilonu interních oborů, jehož stavbu financoval kraj v letech 2005 až 2008.

Přestavba původní interny

Poté všichni zamířili na onkologické oddělení. To se nachází ve starším objektu, který už provozně nevyhovuje a nemůže pacientům poskytnout potřebný servis. Budova sice nyní prošla částečnou opravou, interiér byl vymalován, přesto objekt jednoznačně dožívá. Onkologii je proto nutné přestěhovat do budovy bývalé interny, která má být kompletně zrekonstruována. Vznikne tu zázemí pro centrální klinické laboratoře, onkologické oddělení a dialýzu.

V současné době je zpracována objemová studie a kraj vypisuje soutěž na zpracovatele projektové dokumentace k územnímu a stavebnímu řízení včetně prováděcí dokumentace. Podle Kubíčka tak bude reálné v příštím roce vybrat zhotovitele stavby.

Ocenění

Bohuslav Sobotka ocenil kompaktnost nemocničního areálu, líbilo se mu propojení hlavních pavilónu mosty. Svoji návštěvu zakončil na oddělení ORL.

„Diskutovali jsme o financování nemocnice, úhradové vyhlášce, zdravotním pojištění i pomoci kraje. Premiér na mě působil jako profesionál, měl obrovský přehled, pohotově a věcně reagoval na otázky," oceňuje J. Kubíček.