Co jsme zažili strachu, když se blížil podvečer a před naší roubenkou se ozývalo čertovské ble, ble…Seděli jsme jako přišpendleni tatínkovi na koleně a blekotali básničky. Pak jsme se dostali do věku, kdy jsme na sebe brali podoby pekelníků a cestovali od stavení ke stavení, abychom rozdávali dárky a nezvedence trošku pozlobili. Dodnes cítím, jak našim dětem běželo srdíčko jako o závod, když slyšely za dveřmi čertovské zvonění…

Ano, Mikulášské nadílení je tu a v regionu je připravena řada zajímavých akcí. Mikuláš s čertem dnes zavítal dokonce do některých škol a školek.

Rodiče mají na tuto tradici většinou pozitivní názor. „Tradici udržujeme, čerti k nám chodí pravidelně, objednáváme je skrz známé," říká nám tatínek Petr Chaloupecký. „Čertovskou tradici držíme, zveme si vždycky známé a jsme většinou u babičky. Děti se trochu bojí, mají respekt," konstatuje Iveta Čerychová.

A kam za čerty? Turistický oddíl mládeže Sotůrek zve děti, rodiče a další příznivce na podvečerní procházku za světýlky. Kdo správně najde všechna světýlka a statečně dojde do cíle, bude se moci zúčastnit vyprovázení čertů zpátky do pekla. Sraz je v sobotu 7. prosince v 16 hodin na Žižkově náměstí v Jičíně.

Ve Starých Hradech čeká na návštěvníky velká „čertenická" soutěž, a to o víkendu 7. a 8. prosince, vždy od 10 do 17 hodin. Pro každého člobrdíka je přichystán dárek od starohradského čerteníka. Čtení z velké Knihy hříchů, ochutnávka čertovské medoviny a pekelně dobrých bonbonů, zábava a hry s čerty aneb čerte, nezlob se, kostky, karty… Pekelná překvapení pro děti i dospělé. K tomu všemu je možné zavítat na dračí čarodějné pohádkové prohlídky – hrad a zámek s dračí čarodějnou královskou komnatou – zámecké pohádkové sklepení. Novinkou jsou obří smaragdoví draci.

Kopidlno zve všechny čertíky, andílky, děti i dospělé na Mikulášský rej, který se uskuteční dnes od 17 hodin. Připraven je bohatý program pro děti, vrcholem večera bude slavnostní rozsvícení vánočního stromu a mikulášská diskotéka.

T. J. Sokol Sobotka zve na tradiční Mikulášskou nadílku, která začíná od 17.30 hodin v sokolovně.

Mateřské centrum Kapička pořádá také dnes od 16 hodin Mikulášskou nadílku. Společně tu čekají na příchod Mikuláše, anděla a čerta, copak nám přinesou?

Zváni jste i na sobotní střevačské vánoční odpoledne. (začátek ve 13 hodin). Čekají vás Střevačské vánoční trhy, Slunce, sena Střevač, divadlo Přátelé z Bystřice, nejdelší vánoční řetěz (pokus o rekord), vánoční koledy (pěvecký sbor ZŠ Bodláka a Pampelišky) a Mikulášská nadílka.

Psycholožka: Nestrašme čertem

Slavení Mikuláše a čerta patří mezi tradice a ty by se měly také dodržovat. Ve školách na nástěnkách visí plno obrázků Mikulášů, čertů a andělů, učitelé připravují tvůrčí dílny, děti chodí v čertovském oblečení, v mateřských školách jsou besídky.

Tyto svátky přinášejí radost. Koncem listopadu však často slýcháváme z úst rodičů: „Počkej, přijde čert a odnese tě…". Nebo jiné podobné výroky. Troufám si říci, že toto strašení je velice krátkozraké a postupem času neúčinné. Nepodceňujme děti a neschovávejme se za imaginární autority. Nezbavujme se rodičovské zodpovědnosti. Učme děti poslouchat ne pod tlakem výhrůžek, ale kvůli tomu, že existují nějaká pravidla, která jsou nutná dodržovat. Takže krásné užití Mikuláše, čerta a anděla v zájmu podpory tradice a spolu s dětmi. Než popostrkovat dítě k čertu, je lepší ho spíše držet za ruku a být s ním.

Ivana Krabcová, Pedagogicko – psychologická poradna Jičín 

ANKETA: Bojíte se čerta a máte připravenou básničku?

Páťa, 6 let, MŠ Máj Jičín:
Čertů se bojím, asi jsem trochu zlobil. Byli u mě i vloni a chtěli mi odnést mamku. Básničku už mám připravenou.

Míša, 5 let, MŠ Máj:
Vloni byli u nás doma, ale já se nebál. Letos nevím. Trošku jsem zlobil, někdy ve školce brečím.

Matyášek, 4 roky, MŠ Máj:
U mně už byli dva čerti vloni. Malinko jsem zlobil, malinko sem byl hodnej, tak nevím, jestli budou dárky.

Markétka, 5 let, MŠ Máj:
Já se vůbec nebojím, já jsem totiž byla hodná. Básničku zatím nemám přichystanou, ale dárečky asi budou.

Toník, 4 roky, MŠ Máj:
Čerta s Mikulášem jsem už potkal, ale nechci, aby přišel k nám domů. Trošku jsem zlobil.