Stavební úřad v Jičíně už potřetí reaguje na žádost společnosti Orchideus o umístění stavby zařízení pro zpracování biodegradabilního odpadu, a to zamítavým stanoviskem. „Stavbu není v souladu s územním plánem, navíc ji považujeme za objekt, určený pro nakládání s dopady a ne na výrobu elektřiny, jak uvádí žadatel," vysvětluje stanovisko šéf stavebního úřadu Otto Zákoucký. Proti rozhodnutí podala společnost opětovné odvolání. O dalším postupu rozhodne krajský úřad.

Ten by měl podle místostarosty Jana Jiřičky vydat rozhodnutí do třiceti, maximálně do šedesáti dnů. Sám Jiřička prý nemá se stavbou problémy. Poukazuje ale na zvýšení průjezdnosti aut, což by podle něho komplikovalo situaci na obchvatu Jičína. Jiřička míní, že názor města na stavbu bioplynky se nemění, je zamítavý. „Nebylo to v jednání koalice," připomíná. Radní Luděk Havel otevřeně říká, že on by rád viděl zařízení ve větší vzdálenosti od Jičína.

Společnost Orchideus podala první žádost o vydání územního rozhodnutí o umístění stavby v roce 2010. Od té doby vydal stavební úřad už dvě zamítavá rozhodnutí. Vloni v dubnu podal žadatel žádost o přerušení řízení do konce roku. Poté bylo v řízení pokračováno do 1. června, kdy došlo k zamítnutí žádosti.