Bylo to nejen díky provedené digitalizaci v roce 2011, ale také díky drobným úpravám interiéru, které divákovi zajistí ten nejlepší komfort. Zařízení z dvacátých let dvacátého století nyní čeká komplexní zásah, který mu vrátí původní image.

Promítání se pak načas přesune do nevyužitého valdického kina. „Je to jediný vyhovující sál, v Jičíně jsme takový nenašli. Očekáváme, že se návštěvnost kina během rekonstrukce radikálně omezí, ale diváci se k nám určitě vrátí," věří šéf biografu Michal Miškovský.

Předpokládaná cena stavby je 41 milionů bez DPH, ale město doufá, že se podaří vysoutěžit cenu nižší.
Navíc podle vyjádření daňových poradců si investor může při splnění určitých podmínek DPH od celkové ceny odečíst. Rekonstrukce historické stavby má být zahájena v prvním čtvrtletí příštího roku a dokončena za 14 měsíců. 

Projektová dokumentace, která vznikla v roce 2014, ctí původní vzhled budovy. Proto budou odstraněny různé přístavby ze sedmdesátých let, upravena bude sedlová nástavba střechy či zasklení čelních portálů budovy.
V interiéru zase zmizí dřevěný obklad a plechové stropy. Dojde také ke zmenšení sálu ze současných 310 na 185 sedadel (z toho 65 bude na balkoně), přesunutí promítací kabiny a k rozšíření hlavního foyer i do prostor v patře. Cílem je víceúčelovost sálu, který by se dal využít mimo promítání i pro koncerty, přednášky, případně malé divadlo. V projektu se počítá i s úpravou okolního veřejného prostoru a se zvětšením parkoviště.

Vzhledem k tomu, že biograf bude během oprav vyřazen z provozu, město hledalo náhradní prostory, aby bylo možné alespoň částečně pro diváky promítat.

„Podařilo se nám domluvit pronájem Kulturního domu ve Valdicích, kde je bývalé kino. Díky vstřícnému přístupu Věznice Valdice, která dům vlastní, budeme moci divákům po menších úpravách sálu nabídnout náš běžný program," vysvětluje situaci ředitel Kulturních zařízení města Jičína Pavel Nožička.

Průměrně se v jičínském kině odehraje ročně na 652 projekcí pro dětské a dospělé diváky. Svou návštěvností se Jičín řadí na druhou pozici jednosálových kin v Královéhradeckém kraji a na třicáté místo v celorepublikovém žebříčku.

Budova biografu, který byl původně divadlem Český ráj a následně divadlem Mrňákovým, byla postavena ve dvacátých letech dvacátého století. (kov, md)