"Novinky se snažíme zavádět prakticky neustále a okamžitě tak reagovat na potřeby a nálady diváků," řekl provozní Biografu Michal Miškovský.

Otevření zbrusu nového kina v Jičíně provázela před sto lety velká sláva. Jeho vznik ale tehdy jičínskou kulturní veřejnost rozdělil na dva tábory. Se záměrem vystavět v Jičíně novou divadelní budovu, která by sloužila také k promítání filmů, přišla korporace Bio Český ráj, družstvo válečných poškozenců v Jičíně. Narazila ale na odpor sdružení okolo Sokola, který provozoval první divadlo a biograf a potýkal se s nedostatkem peněz na poskytnutí lepších podmínek pro jičínskou kulturu. Vytvoření další stálé scény považovali za zbytečné a finančně příliš náročné.

Neumělé přístavby

Projekt se ale nakonec podařilo prosadit a Jičín tak získal biograf, jakým se tehdy mohlo chlubit málokteré město. Architektonickou prestiž ale postupně zakalily neumělé přístavby. Těch se budova zbavila až v roce 2018, kdy skončila generální rekonstrukce za 40 milionů korun podle návrhu architektů Ladislava Davida a Jakuba Středy. Oprava kino navrátila do původní podoby. "Krásno se do Jičína vrací,“ podotkl tehdy k přestavbě architekt David.

Na otevření zrekonstruovaného kina se do Jičína vypravila také jeho patronka Jana Plodková, jičínská rodačka a držitelka Českého lva. "Jsem potěšena touto krásnou proměnou, je hezké, že biograf dostal tak nádherný kabát a zvuk, ten mě dojal. Je to obrovský zážitek," pochválila kino herečka.

Zřejmě právě kvůli kvalitním nejmodernějším technologiím si jičínské kino drží pověst jednoho z nejnavštěvovanějších jednosálových kin v Česku. Zvuk prostřednictvím technologie Dolby Atmos, kterým se jičínský biograf pyšní, dosud v Česku zajišťuje pouze 22 kinosálů.

"Dolby na tomto systému pracoval několik let a vyvinul prakticky nepřekonatelný systém ozvučení kina. Filmy smíchané v Dolby Atmos hrají separátně ze 47 kanálů a zvuk je tak objektově umístěn v kinosále, můžete tak slyšet zvuk ze stropu, z boku, zezadu, uprostřed sálu, prostě kdekoliv. Průlet stíhačky ve filmu Top Gun pak vnímáte tak, jako byste byli na runwayi," popsal Miškovský.

Nejmodernější aparatura

Na kvalitě audia si Biograf Český ráj zakládá v podstatě od počátku éry zvukového filmu. V roce 1931 zakoupil kompletní zvukovou aparaturu a stal se tak prvním zvukovým biografem široko daleko. Investice do zařízení pro filmový zvuk tehdy stála třetinu nákladů na výstavbu celé budovy. Nyní po devadesáti letech má kino podle Miškovského nejmodernější zvukovou aparaturu, jakou může mít.

close Původní budova Biografu vznikla v roce 1923, tehdy stála výstavba 1,2 milionu korun. info Zdroj: Archiv Biografu Český ráj zoom_in Původní budova Biografu vznikla v roce 1923, tehdy stála výstavba 1,2 milionu korun.

Jičínský biograf se dramaturgicky snaží dlouhodobě naplňovat požadavky diváků ze středního proudu, ale také uspokojovat ty nejnáročnější fajnšmekry. Vedle nejnovějších filmových počinů tak vysílá také starší filmy, artovky, balet nebo operu. V posledních měsících téměř plnému kinosálu promítli například digitalizovaný trezorový film Ucho s Jiřinou Bohdalovou a Radkem Brzobohatým.

"V loňském roce biograf navštívilo téměř 60 tisíc diváků, což považujeme za parádní návštěvnost a jsme rádi , že se po složitém pandemickém roce diváci vrátili a filmy je baví," poznamenal Miškovský.

Podle provozního si Biograf Český ráj stojí v konkurenci dalších jednosálových kin velmi dobře. S oblíbenými multikiny se ale soupeřit nesnaží. "Jednosálová kina s multikiny nesoupeří, jak by se mohlo zdát. Multikina ve velkých obchodních centrech lákají jiný typ diváka než jednosálová kina. Jejich výhodou je také více sálů a tedy více časů, kdy začíná projekce. Jsme technicky a akusticky vybaveni stejně jako prémiové sály multikin, premiéry uvádíme ve stejný den. S kolegy z multikin se osobně známe a jsme v kontaktu. Je to vlastně taková symbióza," dodal Miškovský.

V letošním roce chystá Biograf hned několik akcí spojených s oslavami 100 let existence. Každý měsíc poběží v Jičínském zpravodaji a na Facebooku soutěž pro lidi, ve spolupráci se spolkem Jičín žije se 10. února koná slavnostní ples v Masarykově divadle, spolu s jičínským muzeem vznikne kniha a v plánu je také vytvoření upomínkových předmětů a sběratelské pohlednice ke 100 letům Biografu. Na hlavní oslavy se pak mohou Jičíňáci těšit letos v prosinci.