V krátkých medailoncích vám jednotlivé vesnice postupně představíme a také se dozvíte, proč se do soutěže přihlásily.

Obec Bílsko leží nedaleko od Hořic, se 110 obyvateli patří k jedné z menších vesnic v regionu. Ves Bílsko u Hořic se poprvé připomíná v r. 1386, kdy zde sídlil Zdislav z Bílska. Obec se může pochlubit slavnými rodáky, patří mezi ně ing. František Kňourek – bývalý vysoký báňský úředník, napsal vědecká pojednání z tohoto oboru.

Značné popularitě se těšil Josef Pour, rodák z Libonic (1852 – 1900), který byl v l. 1891 – 1899 starostou hořického okresu a zemským poslancem. Jeho jméno nesla Hospodářsko-čtenářská beseda „Pour", založená v roce 1905 (v roce 1921 zaniká). Známé jsou Bílské okurky, vypěstované právě Josefem Pourem. Starostkou obce je v současné době Hana Rozsévačová.

Vesnice se uchází o titul potřetí; poprvé získala Cenu hejtmana a padesát tisíc k tomu za obnovení ochotnického divadla. „Přihlásili jsme se, abychom zviditelnili naši obec. I malá vesnice dokáže společensky žít, lidi se tu scházejí," zdůvodňuje podání přihlášky do soutěže Rozsévačová a ještě doplňuje. „Hodláme soutěžit také O zlatou cihlu.

Chceme se pochlubit zrekonstruovanou požární zbrojnicí, obecním úřadem a obytným domem z osmnáctého století i zajímavou novostavbou," odkrývá karty Rozsévačová.V Bílsku pulzuje i společenský život, konají se tu pravidelně sousedská a hasičská posezení, divadelní představení,i plesy.