Spolek Baševi zve do svých prostor zajímavé a moudré lidi, kteří mají co říct k současnému světu a to bez rozdílu náboženského vyznání i politické příslušnosti. Věra Jourová se narodila v roce 1964 v Třebíči. Vystudovala Teorii kultury a v roce 2012 dokončila obor právo na Karlově univerzitě. Ve svém druhém funkčním období je místopředsedkyní Evropské komise a bude zodpovědná za kontrolu dodržování hodnot Evropské unie a za transparentnost.

Hovoří lidovou mluvou, nevyhýbá se ani drsnějším výrazům. Sama sebe nazývá papaláškou. Vstupy moderátorky, která otvírá témata pro její slova, komentuje uznale: „Sakra, vy jste se připravila.“ A hned zasvěceně reaguje. Je vidět, že své věci rozumí, nebojí se přiznat, když se něco jí či ve vedení EU nepovede. Okamžitě reaguje na přímé přerušení svých slov z publika. Například když vysvětlovala svou příslušnost ke straně ANO. Dotaz zněl, zda by do toho s Andrejem Babišem šla znova. Řekla, že ano.

První část besedy byla věnována ochraně menšin. Skvělá moderátorka Tereza Dubinová citovala události z poslední doby, i některé výroky. Eurokomisařka zasvěceně reagovala. Rozebrala nedávný útok na synagogu v Halle. Tam německá policie chybovala. V době židovského svátku nezajistila ani minimální preventivní ochranu. Jediné štěstí bylo, že lidé se v budově zamkli. Policie se dostavila až za deset minut. Atentátník se natáčel a okamžitě byl klip na internetu. Než ho stáhli. Tedy důležitost kontroly internetového média a okamžitá reakce. Lidé, kteří kontrolu provádějí, mají náročnou práci. Nevydrží ji dělat dlouho. To byl jeden konkrétní případ. Zmíněn byl jako poučení pro Evropu. Však i u nás. Slova, jak je důležitá definice antisemitismu. Aby byl antisemitismus v zákonech. Však svoboda slova se musí dodržet. V tom obtíž – najít hranici. Antisionismus se tváří jako antirasismus. Svoboda slova se nevztahuje na potírání holocaustu.

Otázka propagandy. Ta je v Rusku odborně kvalitně provedená. Třeba neúnavně vysvětlovat. Nechce, aby Turecko se stalo členem EU. Nesouhlasí s tím, aby EU měla svou armádu. Máme NATO. Jak a kdy mazat útočné materiály v blogu? Dát vedle toho fakta. Největší problémy? Období před volbami. Migrace. Životní prostředí. Zdraví. …

I když spěchala na podobnou besedu do Turnova, neodolala Věra Jourová nabídce, aby si v doprovodu starosty Jana Malého prohlédla krásně opravenou synagogu.

Baševi koná. Koná nad rámec židovské tématiky. Jan Kindermann a Tereza Dubinová připravili užitečné setkání. Nebyla tu politika. Byl tu současný život a jeho problémy. Příklad toho, jak se pracuje v Bruselu. Zaplněný sál dokazuje, že o takové akce Jičíňáci stojí.

Bohumír Procházka