Na jaké straně vojáci padli, na tom nezáleží. Okolnosti první světové války byly pro Čechoslováky velmi komplikované. Ať už bojovali za Rakousko – Uhersko, nebo za vznik Československa, žádný z nich z našeho pohledu nestál na „špatné straně". První byli loajální státu, druzí zase myšlence, která se nakonec vyplnila.
„Frontová linie za první světové války neprošla územím budoucího Československa. Možná proto je pro nás trochu zastíněna druhou světovou válkou. Jenomže utrpení prostých lidí v habsburské monarchii, bylo obrovské," vyjádřil se při pietě starosta Pavel Šubr.
Hlavní částí vzpomínky bylo vyjmenování všech vojáků z Bělohradska, kteří na frontách padli. 172 jmen mladých lidí. Z toho 56 jich odešlo z Bělohradu, 27 z Horní Nové Vsi, 20 z Prostřední Nové Vsi, 17 z Brtve, 15 z Dolní Nové Vsi, 12 z Hřídelce, 9 z Lánů, 9 z Uhlířů a 7 z Dolního Javoří. U některých jmen bylo zmíněno číslo popisné, u jiných chybělo. Nebylo snadné dohledat jména všech zemřelých, válka a revoluční dění na jejím sklonku vyvolala značných chaos.
Na závěr před Fričovým muzeem zazněla hymna České republiky. Vedoucí městského infocentra Ladislav Stuchlík ji uvedl slovy: „Snad nám hymna připomene, k jakému důležitému důsledku první světová válka vedla." Posléze položil květiny k pamětním deskám na stěnách muzea.
Video Naší televize najdete ZDE: