Stříbrná schránka na rohu ulice, to není nějaká lecjaká věc… Poštovní schránku jsme vyměnili za stříbrnou, jinak jsou verše Jiřího Wolkera autentické.
Nová schránka na křižovatce ulic u bývalé „zubárny" pod košatým dubem bude neobyčejná, i když nebude skrývat tajemství dopisů. Stane se záchranou pro nechtěná miminka.

V pohádkovém městě byl v pondělí nainstalován pětašedesátý babybox v České republice. U jeho umístění asistoval zakladatel projektu Ludvík Hess. Co mu popřál? „Aby neměl žádné děti," odpovídá babydědek Lu, který si prý místo vybral sám.

„Je to senzační bod na křižovatce pěti ulic, který je snadno k nalezení, což je nejdůležitější," upozorňuje Hess. Navíc budova bývalé zubní ambulance spadá do komplexu jičínské nemocnice.

Co ho přimělo zprovoznit zařízení v Jičíně? „Je to pohádkové město. Asi před rokem jsem tudy projížděl. Byla tu vstřícná ředitelka nemocnice, s kterou jsem podepsal smlouvu, máte hezké náměstí, Prachovské skály. Znám i současného ředitele nemocnice Tomáše Jedličku, protože jsem s ním otevíral babybox v Mělníku," popisuje sled událostí.

Jičín je podle něho netypické město na odkládání dětí. Ale jedno miminko tu podle Hesse asi budeme mít.

Zvenčí stříbrná schránka s knoflíkem na ovládání, zevnitř budovy složitý mechanismus s monitorem, který se rozsvítí v okamžiku, kdy bude do klimatizovaného prostoru uloženo dítě. V té chvíli by měla okamžitě zareagovat sestra a přenést miminko na novorozenecké oddělení Oblastní nemocnice Jičín.

Technik Zdeněk Juřica dodává, že zdravotnický tým bude navíc informován pomocí esemesky a emailů.

„Tohle je můj třicátý babybox, vyrábíme je od roku 2011," doplňuje informace technik a popisuje box s vaničkou, nad kterou je instalována kamera.
Schránka je antikorozivní, s klimatizací. Původní babyboxy byly plechové a otevíraly se mechanicky, jičínský je nejmodernější. Nejobtížnější při jeho zprovoznění bývá propojení s oddělením prostřednictvím datové sítě.

Zařízení u kruhového objezdu v lipách bude ve městě první svého druhu.

Autor projektu Ludvík Hess včera osobně převzal dar od města, a to 35 tisíc korun. Babybox včetně instalace vyjde na zhruba 300 tisíc korun.

„Jsou města, kde se sejde víc peněz nebo samotné město uvolní ze svého rozpočtu větší částku jako například ve Znojmě, kde záměr podpořili sto tisíci korunami. Úřady přispívají, horší je to s firmami. Dva největší dárci věnovali Jičínu patnáct tisíc korun, jinak jde o drobné finanční dary, ale i za ně jsme vděční," říká s pokorou Hess, který prý informovanost o schránce nechává na médiích.

Mezi dárci nacházíme nejčastěji menší obce, pak několik firem.

Babyboxy už zachránily 122 novorozenců. „Desáté výročí oslavíme otevřením 65. babyboxu v Oblastní nemocnici Jičín na Mezinárodní den dětí 1. června ve 12 hodin. Proboha – jen abychom získali dárce," říká babydědek Lu. Jeho dalším počinem je zprovoznění babybox v Turnově. Plánováno je na 12. srpna.