Pomohlo jim dvacet táborníků z Domu dětí a mládeže Stonožka v Nové Pace, kteří v Pařezské Lhotě trávili  letní tábor. Vloni tu děti prožily léto s kovbojem, letos s Asterixem, Obelixem a Miss Pařez. „Na tématu jsem pracovali od února, až jsme vymysleli táborovou hru, spojenou s cestováním po světě. Děti mají za úkol uvařit lektvar, ke kterému potřebují řadu ingrediencí. Ty musí přinést z různých zemí. A tak navštíví Egypt, Španělsko, Řecko, Británii," popisuje záměr Vladimír Tobiáš. A ještě jednu specialitu mělo setkání nad hradem Pařezem.  Účastníkům  tábora končila všechna mužská jména na ix, takže žádný Pavel, ani Martin ale Matrix. Holčičí měla příponu ala nebo ela, a tak na šéfovou tábora Ivanu  Novákovou všichni volali Ivanelo, což nás při příchodu trošku zmátlo. Děti zkoumání a pátrání zaujalo. Většinou se musely  vydat za brány tábora a hledat ingredience v okolních lesích a stráních. Poradci jim byli Vladimír společně s Martinem Halířem a Sašou Trytkovou.

Táborníci si také užili luštění hádanek, morseovky a dalších šifer, učili se vázat uzle; zvládli řadu dalších dovedností.  Sedmiletá  Berenika Dundová byla na táboře poprvé. Moc se jí líbily všechny hry. Její sestřička Dominika (10) má už s pobyty zkušenosti, „pařezský" je prý nejhezčí. Sama se tu naučila morseovku a vázat uzly. To devítiletý Matěj Tůma je nováčkem. Jeho oslnilo cestování po světě. „Nejvíc se mně líbilo, když jsme v Egyptě stěhovali maják," svěřuje se.

Barborka Kuželová (11 let) ze Svatojánského Újezdu je světoběžnicí, už prý byla na spoustě táborů, ale tenhle byl nejhezčí. A to i proto, že jim tu Ivanela s Milixem výborně vařili. Na jídelníčku nechyběly řízky, guláš, bramboráčky, omelety, ani grilované kuřecí.