Největší dobrodružsžví - vařeni:
Děti si tábor užívají. Když jsme mezi ně zavítali, samy od sebe nám vyprávěly, co všechno tady zažily. Mezi jejich doposud největší dobrodružství patří vaření polévky v kotlíku na ohni. „Vařili jsme polívku nad ohněm. Dali jsme do ní mrkev, brambory, česnek, cibuli a vajíčko. Pak jsme si na ni pochutnali," pochlubili se malí kuchaři. Táborníci podnikají i mnoho výšlapů do přírody. Na blízkém Kumburku se kochali díky pěknému počasí výhledem na okolní krajinu. V lesích postavili krásné domečky na motivy různých zemí. A tak jsme zavítali do Anglie, Egypta nebo na slunečnou Hawai.  

Areál patří Pavlu Nekováři a prvních čtrnáct dnů prázdnin si tu užívají děti z okolí Prahy a Liberecka. Sto deset dívek a kluků má pod palcem Ivana Svobodová z Brna. Učitelka, která vzdělává studenty na střední škole a k malým prckům si každoročně odskočí odpočinout.

Když jsme přijeli, vítal nás nápis Mezinárodní balónářský memoriál B. Forda. Nespletli jsme se, jsme tu správně? Venku u hlavní budovy loupou brambory kuchařky, tak rychle za nimi. „Jsou tu, prosím vás, děti?" ptáme se. To už ale za rohem spatříme výpravu, která se chystá do lesa, kde se bude zdokonalovat v první pomoci. Oddechli jsme si. Už se nás také ujímá vedoucí Ivana Svobodová a vysvětluje původ transparentu. „Naše táborová hra má název Cesta kolem světa. Posádky balónu pomyslně vzlétnou a navštíví všechny kontinenty. Děcka se seznamují se zajímavostmi jednotlivých států" Krásná myšlenka.

Jak jsou vedoucí spokojeni s areálem, který je rozdělen silnicí na dvě části? „Je moc pěkný, jsme tu u lesa. Dočkali jsme se nových chatiček, zlepšilo se zázemí," říká za všechny vedoucí.

Dětem se v lůně přírody líbí, rády vyrážejí do Nové Paky na nákupy a na hrad Kumburk za dobrodružstvím. Že se jim Novopacko zapsalo do srdíčka svědčí i fakt, že se jich většina na zdejší tábor vrací a ještě s sebou přivážejí kamarády.

Deset vedoucích si na svěřence nestěžuje, jen je zlobí jejich závislost na technice, konkrétně počítačích a mobilních telefonech. Také u nich zaznamenali výrazně menší fyzickou zdatnost. „Ve škole se vyhýbají tělocviku, doma je rodiče všude dovezou autem a tak se není čemu divit," upozorňuje na nešvary Svobodová.   Kateřina Pavlicová