Dvoudenní program bude zahájen v sobotu v 10 hodin komentovanou procházkou s architektem Martinem Pourem, nazvanou Hořické, nejen tovární vily. Zájemci se sejdou naproti Doubravce u Flečkovy vily, která je prvním zastavením, poté bude následovat zastavení u Goldschmidtovy vily na Borku. Její zubožený stav, způsobený požárem i nulovou „péčí", asi nepřekvapí, i když podívat se na tuto krásnou vilu toskánského stylu postavenou koncem 19. století měl v posledních letech málokdo. Proklestěním přístupu náletovými dřevinami se otevřela možnost alespoň nahlédnout. Věřme, že se tomuto domu blýská na lepší časy. Dalšími zastávkami na procházce s architektem bude Hirschova vila v Karlově ulici a Feuersteinova v ulici Husově.

Program bude pokračovat ve 13 hodin. Hurá dovnitř!, tak je nazvána návštěva Kulhánkovy (Wagnerovy) vily v Blahoslavově ulici, která na rozdíl od předchozích nebyla sídlem místních továrníků, ale patřila a patří rodině umělců, sochařů. Jejími interiéry, zahradou s ateliéry a dílnami provede návštěvníky Jakub Wagner. Zde je však nutná registrace zájemců předem, a to u Jany Kubíčkové na čísle 777 797919, či mailu janakubickova @ hotmail.com.

Hořice filmovým obrazem s živou hudbou začínají v Biografu Na Špici v 15 hodin. Promítat se bude sestřih dobových dokumentů po němž následuje rozšiřující povídání nazvané Co se do procházky nevešlo ve foyer kina.

Program hořického Dne architektury však pokračuje i v neděli. Kdybych já byl(a) architektem zahrnuje tři výtvarné dílny pro děti. Začíná se ve 13 hodin v budově Hořického gymnázia v Blahoslavově ulici a podle organizátorů jsou zde ještě volná místa.
K celorepublikovému dni architektury se připojí i město Jičín.

S letošním mottem „Méně je více", který lze vztáhnout k samotným měřítkům kvalitní architektury, dávají pořadatelé přednost kvalitě před kvantitou. „Kvalita je lepší než kvantita, někdy je lepší postavit méně s rozmyslem, než více. I náš výběr bude upřednostňovat zajímavou a kvalitní architekturu před kvantitou," říká zakladatelka Dne architektury Marcela Steinbachová.

I JIČÍN SE ZAPOJÍ
Také v Jičíně se v letošním roce řídíme tímto heslem, a proto se bude konat pouze jediná akce, a to komentovaná procházka zaměřená především na výstavbu vil v období první poloviny 20. století. „Mezi ty nejvýznamnější v Jičíně patří nepochybně Jakubcova vila, která byla postavena v roce 1911 podle projektu architekta Pavla Janáka, a v těsné blízkosti stojící vila Theodory Němcové od stejně významného architekta Dušana Jurkoviče z roku 1910. Právě u nich procházka v sobotu 1. října ve 14 hodin začne," říká organizátorka jičínské akce Gabriela Petrová.

Již minulý rok jsme se přesvědčili, že stopa architekta Čeňka Musila je v našem městě nesmazatelná. Téměř na každém kroku se můžeme setkat přímo s Musilovými realizacemi, či dalšími architektonickými zásahy do městské zástavby. „Ani tentokrát se bez této osobnosti neobejdeme a její důležitost si připomeneme zejména ve vilové čtvrti Čeřovka, kam bude s několika dalšími zastávkami procházka pokračovat," dodává G. Petrová.
Den architektury oslaví i v Lomnici, kde bude o víkendu zpřístupněna továrna Mastných. (jiv, mp)