Akce, na kterou se sjíždí do Jičína účastníci z celého Česka, se koná vždy koncem března při zahájení jarní turistické sezóny. Vloni organizátoři do poslední chvíle věřili, že turisté po vyznačených trasách vyrazí. Připravili i speciální cesty pro cyklisty a jednu pro historické velocipédy. Ani letos však k avízovanému 54. ročníku pochodu nakonec vzhledem k epidemii nedojde. „Letos jsme měli přitom slavit malé kulatiny, pětapadesátý ročník, nakonec čtyřiapadesátý podruhé odkládáme,“ postěžovala si za organizátory Dana Doškářová a pokračovala. „Měli jsme lidi v pohotovosti, chtěli jsme použít stejné trasy z loňska. Nyní se obávám, že nás poměrně dost členů organizace opustí, že už nebudou chtít platit členské poplatky a pomáhat při pochodu,“ neskrývá své pochybnosti.

Na příští rok proto turisté plánují odlišný pochod, při kterém by nebylo zapotřebí tak velký organizační tým. Ten nyní čítá osmdesát lidí.

Pochod Českým rájem nabízí nejmenším tři vycházkové okruhy – Rumcajs 8 km, Manka 5 km a Cipísek 3 km. Na dospělé čekají okruhy o délkách 15, 22,36,50 km a cyklisté si mohou vybrat z tras o délkách 13, 23, 42, 68, 85 km.

Historie pochodu

V roce 1967 v Jičíně vznikl 1. ročník dálkového Pochodu Českým rájem – Putování za Rumcajsem. V klubové kronice je první zmínka o pochodu až ze VII. ročníku (1973). Společný start na trasy 55 a 30 km byl u Husova pomníku a účastnilo se 1258 pochodníků. Vzácným hostem se stal spisovatel Václav Čtvrtek. V závěru byli vyhlášeni Mr. Rumcajs a Mrs. Manka. V roce 1977 byl požádán ilustrátor pohádek o Rumcajsovi Radek Pilař o návrh na pamětní list pochodu. Od té doby se vydávají barevné účastnické listy s postavičkami Rumcajse, Manky a Cipíska, každý rok nově malířem navrhované. Nejvíce účastníků přišlo na pochod v roce 1982, a to 10 831. V dalších letech počet kolísal v závislosti na počasí a na pohyblivosti velikonočních svátků. V roce 2001 byl pochod rozšířen i o trasy pro cyklisty.